iDNES.cz

Nemocnice na jihu Moravy budou nakupovat společně, kraj chce ušetřit

  7:14
Nákup zdravotnického materiálu a léků už nebude výsadou nemocnic. Jihomoravský kraj si chce objednávky řídit sám. Slibuje si od toho úspory. Ředitelé ale odmítají nižší cenu na úkor kvality a hodlají nákupy kontrolovat.

Zdravotnický materiál a léky pro nemocnice chce Jihomoravský kraj nakupovat centrálně | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Během jedné operace spotřebuje chirurg až tři páry rukavic. „A to máme k dispozici kvalitní. Můžeme si říct, které nám vyhovují, a nemocnice se nám snaží vyjít vstříc. Stalo se totiž, že nám dodali i rukavice, které se trhaly,“ popisuje primář chirurgického oddělení hodonínské nemocnice Martin Man.

V budoucnu už nejspíš takové možnosti mít úplně nebude. Hejtmanství totiž plánuje po vzoru státu nakupovat zdravotnický materiál hromadně. Netýká se to jen zmiňovaných rukavic, ale také například jehel, obvazového materiálu nebo léků, jejichž kvalita na trhu značně kolísá.

Vedení kraje si však od tohoto kroku slibuje velké úspory. Zároveň chce centralizovat vedení svých devíti nemocnic a získat větší kontrolu nad hospodařením.

„Každá nemocnice si nyní léky a zdravotnický materiál nakupuje sama. Rozdíly v cenách jsou velké. Důvodem jsou různé objemy objednávek, ale také platební morálka nemocnic,“ vysvětlil krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO), proč chtějí nákupy sjednotit.

Nemocnice se k nápadu staví zdrženlivě

Na jednom páru rukavic se dá ušetřit až několik haléřů, přičemž jen břeclavská nemocnice spotřebuje v průměru za jeden měsíc 60 tisíc párů. Podobné úspory jsou na jednorázových injekčních jehlách, kterých například kyjovská nemocnice spotřebuje ročně přes 300 tisíc. Ještě větší úspora může být na lécích, kde se měsíční objednávky v jednotlivých nemocnicích pohybují až v řádech stovek tisíc.

„Pro nás to nejspíš nemá velký význam. Nejsme velká fakultní nemocnice, která nakupuje kvanta materiálu,“ uvedl například ředitel hustopečské nemocnice Karel Doležal. Opatrně se k nápadu kraje staví i ředitel břeclavské nemocnice Jiří Jurník. Rozhodně nechce nekvalitní materiál za cenu úspor.

„Pokud se stane, že dostaneme špatné zboží, určitě se ozveme. Kvalita zdravotnických pomůcek je opravdu různá a nejde jít jen za nižší cenou,“ říká Jurník.

„Než koupíme nějaký materiál, otestujeme ho. Uvidíme, jak to na kraji vymyslí, zatím o centrálních nákupech léků a zdravotnického materiálu nic nevím,“ připojil se ředitel ivančické nemocnice Jaromír Hrubeš.

Centrální nákupy bude mít na starosti krajská firma

Vojta slibuje, že kraj k hromadným nákupům bude přistupovat racionálně. „Je nám jasné, že ne vždy se levnější produkt vyplatí. Nekvalitní rukavice logicky znamenají vyšší spotřebu, takže neušetříme nic. Tomu se chceme samozřejmě vyhnout,“ konstatoval krajský radní.

Kvůli centrálním nákupům zboží a služeb pro kraj a jeho příspěvkové organizace už před osmi lety hejtmanství založilo obchodní společnost Cejiza. Co se týče nemocnic, doposud se centrálně nakupovaly převážně energie nebo telekomunikační služby. Nyní se nově připravuje veřejná soutěž na prádelenské služby a pronájem prádla.

„Společně s Cejizou začneme také připravovat podrobný přehled o cenách zdravotnického materiálu a léků, abychom mohli pokročit v přípravě centrálního nákupu pro krajské nemocnice,“ poznamenal Vojta, který je také členem dozorčí rady společnosti Cejiza.

Nemocnice u svaté Anny nakupuje s pražskou Bulovkou

Cestou centrálního nakupování se vydalo i ministerstvo zdravotnictví u svých zařízení. Podle šéfa tohoto resortu Adama Vojtěcha (ANO) se jedná o praxi běžnou ve vyspělých zemích, jako je Německo, Francie či Nizozemsko.

„Naše nemocnice se k myšlence centrálních nákupů doposud stavěly velmi odmítavě. Proto podepsání dohody v této věci považuji za úspěch. Jsem přesvědčen, že tím dojde k úsporám ve výši desítek milionů korun,“ věří ministr zdravotnictví.

Například Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně nyní připravuje veřejnou zakázku na dodávku operačních a vyšetřovacích rukavic. Připojilo se k ní dalších sedm nemocnic z celé republiky jako Fakultní nemocnice Plzeň a Olomouc či Nemocnice na Bulovce.

„Pokud to je možné, tak se snažíme nakupovat materiál, který vyžaduje zdravotnický personál. Ovšem vždy za předpokladu, že se jedná o kvalitní zboží za co možná nejnižší cenu. Když ho pořizujeme prostřednictvím veřejné zakázky, tvoří odbornou komisi ze dvou třetin právě odborný personál nemocnice, který materiál posuzuje na základě obou zmiňovaných hledisek,“ přiblížila mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Petra Veselá.

zpět na článek