Místo tablet želatinové tobolky, nemocnice si vyrábí náhradu za paralen

  14:24
Tablety s paracetamolem na tišení bolesti nebo snížení teploty nahradily v kyjovské nemocnici želatinové tobolky. Ty si zdravotní zařízení na Hodonínsku kvůli nouzi v lékárnách začalo vyrábět samo. Improvizovaný lék má stejné účinky jako originál, ale vydrží kratší dobu.

V kyjovské nemocnici pomocí takzvaného tobolkovače vyrábí provizorní směs s paracetamolem, která nahrazuje nedostatkové léky panadol či paralen. | foto: Nemocnice Kyjov

Účinnou látku paracetamol obsahují například hojně rozšířené léky panadol nebo paralen. Těch je však nyní v lékárnách nedostatek, protože lidé začali tyto medikamenty skupovat kvůli pandemii koronaviru.

V kyjovské nemocnici tak nakupují surovinu přímo od atestovaného dodavatele a vyrábí provizorní směs, kterou plní do želatinových tobolek.

„Je to forma, kterou před zavedením hromadné výroby léků praktikovali lékárníci zcela běžně,“ přibližuje Pavla Brančová, vedoucí lékáren pro veřejnost Nemocnice Kyjov.

Zákazníci dostávají balení po dvaceti tobolkách. Ty mají stejnou dávku paracetamolu a tedy i účinnost jako tablety, jsou však o něco dražší a mají kratší lhůtu použitelnosti. Je třeba je spotřebovat do tří měsíců.

„Nejsou proto určeny k uskladnění, ale k utišení akutních zdravotních potíží,“ podotýká mluvčí nemocnice Filip Zdražil.

Kyjovští lékárníci denně vyrobí asi 30 balení, což stačí pokrýt denní poptávku. Pokračovat hodlají do doby, než bude paralenu a panadolu znovu dostatek.

Inspirovat se touto metodou mohou i jinde. „Postup je jednoduchý, nejde o žádné zvláštní know-how. Jde jen o to, aby lékárna měla přístup k surovému materiálu a vybavenou laboratoř, jinak v tom žádná věda není,“ vysvětluje Zdražil.

Kyjovská nemocnice si sama vystačí i při výrobě dezinfekce, která je rovněž nedostatkovým zbožím. Míchá ji podle receptury Světové zdravotnické organizace pro vlastní potřebu i na prodej.

Autor: