V Brně testují buňky hojící rány na křehké kůži, pro děti mají speciální pokoj

  12:06
Lidé s nemocí motýlích křídel mají velmi jemnou a lehce zranitelnou kůži. Onemocnění je vzácné a v současnosti nevyléčitelné. V brněnské Dětské nemocnici ale budou testovat nový přípravek, který by měl pacientům pomoci. Poslouží k tomu nově zrekonstruovaný pokoj.

Léčebná terapie, kterou budou testovat lékaři v EB centru při Fakultní nemocnici Brno, má zajistit, aby rány zůstaly déle zacelené a pacienti se trápili co nejméně. Centrum se na nemoc motýlích křídel specializuje jako jediné v republice. Maximální komfort pro dětské pacienty, kteří v této fázi přípravek dostanou, bude zajišťovat speciálně upravený pokoj.

Terapie je založena na aplikaci mezenchymálních buněk do ran na kůži. Buňky by měly rychleji zahojit poškozená místa a zajistit, aby zůstala déle neporušena.

„V první fázi klinické studie byly buňky aplikovány na dospělých pacientech, nyní ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv vyhodnocují výsledky. Věřím, že už letos se rozběhne druhá fáze právě u dětských pacientů,“ přiblížila primářka dětského kožního oddělení Pediatrické kliniky FN Brno Hana Bučková.

Nový přípravek znamená významný posun v pomoci pacientům, kteří tímto vrozeným a nevyléčitelným onemocněním trpí. „Až přijde pokyn, že v první fázi testování proběhlo vše v pořádku, zapojíme čtyři dětské pacienty a sledovat je budeme asi tři čtvrtě roku,“ odhadla Bučková.

Oblé hrany i měkké materiály

Příjemné prostředí bude malým pacientům zajišťovat speciální pokoj, jehož rekonstrukci zajistila organizace Debra.

„Cílem bylo udělat z nemocničního pokoje v podstatě dětský pokojíček, který by splňoval všechny požadavky, jež onemocnění vyžaduje. Prostředí má být příjemné pro pacienta i jeho doprovod,“ informoval ředitel organizace Debra Pavel Melichárek.

Pacienty s nemocí motýlích křídel vůbec nepoznáte, říká primářka Bučková

Vybavení pokoje a povrchy byly vyrobeny tak, aby nemohly pacienta zranit. Hrany jsou proto oblé, stavitelé použili měkké materiály, samozřejmostí je i klimatizace a sprchový kout.

Celková rekonstrukce pokoje stála 491 tisíc korun. Zaplatila ji organizace Debra z peněz drobných dárců. Finance se podařilo vybrat na benefičním hokejovém utkání v Mělníku loni v září a prodejem speciálních triček Nadotek.

Autor: