Nekonfliktní a skromná, popisují nejstarší Češku. Je jí 108 a půl

  13:32
Nekouřila, alkoholu se vyhýbala, jedla velmi střídmě a hlavně byla až do pozdního věku aktivní a odpočinek si příliš nedopřála. Možná i proto je dnes Marie Holíková z Blížkovic na Znojemsku, která loni v červenci oslavila 108 let, nejstarší občankou České republiky.

Marie Holíková z Blížkovic na Znojemsku byla ve 108 letech nejstarší občankou Česka. | foto: archiv Šárky Ježkové

Žije stále doma v rodině mladšího syna a často ji navštěvuje také rodina staršího syna, který zemřel před dvěma lety. Sourozenci ani manžel již nežijí, zato má čtyři vnučky, šest pravnoučat a tři prapravnoučata.

„Těší se velké oblibě, má laskavou a přátelskou povahu, po celý život je velmi skromná, nekonfliktní. V těžkých chvílích jejího života ji posilovala víra v Boha,“ líčí starostka městyse Blížkovice Šárka Ježková.

Současný zdravotní stav už Marii Holíkové nedovoluje žádné oblíbené činnosti. „Má velmi špatný zrak i sluch, také pohyb je velmi omezený, od 103 let je upoutaná na lůžko. Paměť jí zato slouží doposud obdivuhodně. Zajímá se o dění doma i ve světě. Ráda se setkává se svými nejbližšími,“ přibližuje starostka.

Marie Holíková se narodila 15. 7. 1911 v Blížkovicích rodičům Marii a Františkovi Zuhlovým jako nejstarší ze tří sourozenců.

Její otec jako první z obce dostal povolávací rozkaz do první světové války. Předškolní léta tak strávila s matkou, mladší sestrou a prarodiči. Obecní školu navštěvovala v Blížkovicích, měšťanku v Moravských Budějovicích, po skončení školní docházky pracovala s rodiči v zemědělství.

Za války rodině hrozila místní udavačka

V roce 1937 se provdala za Jana Holíka, jehož rodiče jim předali hospodářství. V následujícím roce se jim narodil první syn a manžel byl povolán k ochraně republiky. Vzápětí do země vpadl Hitler.

Ani za druhé světové války to nebylo jednoduché. „Po atentátu na Heydricha v roce 1942 byl zatčen bratr manžela a spolu s dalšími blížkovickými občany zastřelen. Místní blížkovická udavačka rodinu často navštěvovala a vyhrožovala vystěhováním na Východ. Až do konce války roku 1945 žila rodina v nejistotě a strachu z budoucnosti,“ popisuje starostka.

Po válce pokračovali manželé Holíkovi v soukromém hospodaření, potom přešli do zemědělského družstva, kde paní Holíková pracovala v živočišné výrobě a vypomáhala tu i v důchodu. Poté se věnovala hlavně vnučkám, práci na zahradě a chovu domácího zvířectva.

K jejím stým narozeninám věnoval městys oslavenkyni sto růží, podepsala se do pamětní knihy a obdržela dárkový koš, finanční dar a přání obecním rozhlasem. Gratulace přišly i k 108. narozeninám.

„Je až neuvěřitelné, v jaké přátelské atmosféře schůzka probíhala. Paní Holíková se na setkání s námi vždy těší. Byla krásně ustrojená a moc jí to slušelo,“ uzavřela starostka.