„Co má společného Česko ve světě hokeje a ve světě nanotechnologií?“ ptá se ředitel ve společnosti IQS nano Milan Matějka. A hned sám vzápětí dodává odpověď: „V obojím excelujeme díky neuvěřitelné píli a šikovnosti Čechů.“
Jako důkaz pomocí vlastní technologie 3D nanotisku zaznamenali pracovníci jeho firmy kompozici mikroskopického hokejového souboje, která je tak miniaturní, že ji nelze pozorovat lidským okem, ale jen pomocí elektronového mikroskopu. Jejich výroba má rovněž domov v Česku, konkrétně v Brně, kde vzniká třetina celosvětové produkce.
„Záznamem tohoto mikroskopického 3D modelu jsme chtěli oslavit neuvěřitelnou cestu českého hokejového týmu na mistrovství světa zakončenou triumfálním vítězstvím,“ prohlásil Matějka.
Tiskárna dokáže podle Matějky zaznamenávat objekty s nebývalou přesností až do detailů o velikosti 150 nanometrů. Pro představu, nanometr se vleze do milimetru rovnou milionkrát.
Celkové rozměry hokejového modelu jsou 0,325 mm x 0,175 mm x 0,153 mm. Velikost útočníka je zhruba 0,125 mm x 0,090 mm x 0,153 mm. Rozměry jsou tedy srovnatelné například s tloušťkou lidského vlasu, která činí přibližně 0,1 mm. „Samotný puk je jen o trochu větší než červená krvinka,“ podotkli autoři.
Někteří by mohli v modelu, který vznikal méně než hodinu, vidět spíš než akci proti Švýcarům v červených dresech, únik Lukáše Sedláka v semifinále proti Švédům, kteří nosí modro-žluté trikoty. Je tak vidět, že moment nekopíruje žádnou reálnou situaci, ostatně i číslo dresu českého hráče 57 nenosil nikdo z národní reprezentace.
Obrázek z elektronového mikroskopu, který bývá černobílý, byl totiž až dodatečně počítačově obarven pracovníky skupiny Mikroskopie a mikroanalýza Ústavu přístrojové techniky.