Trolejbus jel po kolejích a náhle zatočil, ukazuje video z auta za ním

  13:54
Na internetu se objevilo video, které zachycuje pondělní střet trolejbusu s tramvají, při němž se v Brně zranilo čtyřicet lidí. Ze záběru je patrné, že trolejbus jel po kolejích a těsně před srážkou náhle zatočil doleva přímo do tramvaje.

Video na svém facebookovém účtu sdílel například Antonín Crha, starosta brněnské městské části Bohunice. „Poslal mi ho jeden z mých facebookových přátel,“ sdělil Crha iDNES.cz.

Policisté ve středu oznámili, že pravděpodobnou příčinou nehody v centru Brna byla technická závada na trolejbusu. „V tuto chvíli případ prověřujeme jako podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti,“ sdělil mluvčí Pavel Šváb.

Svědek přímo z trolejbusu popsal, že náraz přišel zničehonic. „Řidič normálně jel, pak najednou rána jak z děla, všichni lítali jako papírové hračky. Lidi byli od krve, křičeli strachem nebo bolestí. Nepřeju nikomu, aby prožil, co se stalo,“ vylíčil Lukáš Valenta.

Fotogalerie

Zranění utrpělo celkem čtyřicet lidí. Řidič trolejbusu podstoupil operaci dolních končetin, řidič tramvaje, ve které byl sám, byl ještě v pondělí večer puštěn do domácího léčení.

Na každém z havarovaných vozů je podle Drážní inspekce škoda zhruba milion korun. Trolejbus, který začal brázdit brněnské ulice v roce 2001, se už do nich nevrátí. „Trolejbus už není možné opravit. U tramvaje z roku 1990 není škoda tak rozsáhlá a bude snaha ji dát do pořádku,“ sdělila mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Dopravní podnik města Brna (DPMB) se u typu trolejbusu, který v pondělí boural, zaměřil na důkladnější prohlídky podvozku. „Preventivně jsme udělali a děláme prohlídky s důrazem na jednu věc, kterou ještě oficiálně nevíme, ale byla zjištěno, že je tam nějaký ustřihnutý šroub na podvozku,“ prozradil generální ředitel podniku Miloš Havránek.

Pohled na místo po nehodě a následný dopravní kolaps ze vzduchu

Ten vyloučil, že by u trolejbusů mohla být konstrukční chyba. „Nevíme, jestli šlo o únavu materiálu, nebo zda se kolo třeba nějak neuvolnilo v souvislosti se stavem silnice,“ doplnil.

Prohlídka je prevencí, jinak je systém kontrol podle něj dokonalý. Proto v DPMB ani speciálně neodstavovali tyto typy trolejbusů, kterých mají přes šedesát, což je asi polovina z celkového počtu.

Dopravní podnik zároveň vytvořil pracovní skupinu, která bude sbírat všechny dokumenty k havarovanému trolejbusu, aby je mohla případně předat vyšetřovatelům, kdy se co na něm opravovalo nebo kdo dodával jaký konstrukční díl. „Samozřejmě nevíme, na co přesně upřít pozornost, protože zatím stále nevíme, co bylo příčinou nehody,“ řekl provozní ředitel DPMB Jan Seitl.

Autoři: ,