Filmaři zamíří do jeskyní i zámeckých komnat, další si rozdělí miliony

  6:16
Jižní Morava vábí filmařské štáby. Zámky poslouží jako kulisy pro pohádku nebo závěr minisérie o Marii Terezii, v Brně se bude natáčet seriál o Mendelovi.

Filmaři pokračují v natáčení úspěšné televizní minisérie Marie Terezie. Pro některé scény si vybrali i Mahenovo divadlo v Brně. Františka I. Štěpána Lotrinského opět ztvární Vojtěch Kotek (uprostřed). | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Komnatami zámku ve Valticích se už za pár dnů bude procházet Marie Terezie v podání rakouské herečky Ursuly Straussové. Filmaři se totiž na zámek vracejí, aby natočili pátý a závěrečný díl úspěšné minisérie o jediné ženě na českém trůnu. 

„Poslední díl se začne točit v polovině dubna na zámku ve Valticích. A nově se bude natáčet také na zámcích ve Slavkově a Miloticích,“ prozrazuje Ivana Košuličová z Filmové kanceláře Brno, která štábům pomáhá najít vhodné lokace.

Pátá epizoda Marie Terezie zachytí posledních dvacet let života habsburské panovnice. Výraznou novou postavou se stane hrabě Kounic v podání Stanislava Majera. Hlavní mužská role Františka Štěpána Lotrinského zůstává Vojtěchu Kotkovi

„Postava Františka mi přirostla k srdci a jen s tíhou na něm bych se s tímhle kavalírem teď, těsně před cílovou rovinkou, loučil,“ přiznal Kotek, který při natáčení předchozích dvou dílů s filmovým štábem předloni v červnu zavítal i do Mahenova divadla v Brně.

Jihomoravské zámky jsou u filmařů oblíbené. Ten v Lednici si vybral německý filmový štáb pro pohádku Trpaslík Nos. Spolu se zahraničními herci tady na začátku roku natáčeli i Arnošt Goldflam nebo Dana Morávková. 

Až bude mít na Vánoce premiéru, diváci jistě poznají nejen interiéry lednického sídla, ale i zámeckou bránu v Mikulově. Právě tato dvě místa pomohla v pohádce vytvořit vévodův domov. Podle tvůrců výběr lokací ovlivnila i jejich blízkost, která produkci usnadnila logistiku.

Thriller, dokument i komedie

Brno a okolí láká také tvůrce jiných žánrů. Režisér Peter Bebjak bude v dubnu v Brně natáčet scény do celovečerního filmu Stínohra. Thriller zavede diváky i do prostředí boxerských klubů a hlavní role ztvární Milan Ondrík a Hynek Čermák. 

A pozadu nezůstávají ani komedie nebo dokumenty. V dubnu a květnu se natáčí komediální sitcom Vegani a jelita v režii brněnského herce a držitele Thálie Michala Isteníka, který si v seriálu také zahraje. „Odehrává se v prostředí brněnské prodejny se zdravou výživou. Bude to šest dílů po 20 minutách, je to trošku nekorektní, ale věřím, že se lidé dobře pobaví,“ řekl MF DNES před časem Isteník.

V postprodukci je dokumentární snímek Let viny režisérky Terezy Tary o cestě za sebepoznáním, jenž se odehrává v mystických místech Moravského krasu. Připravuje se také natáčení komediálního sitcomu Amatéři z Kingsfieldu, který diváky zavede do jednoho malého brněnského divadla, nebo dokument Jiříkovo vidění o boji za zavedení jednotné uhlíkové daně a záchraně světa.

V létě bude v Brně a okolí Česká televize natáčet dětský seriál Tajemství pana M, který pojednává o Gregoru Johannu Mendelovi. Město dílo podpořilo částkou 484 tisíc korun. „Výsledek cílí především na dětské diváky, jimž má pomoci vybudovat si pozitivní vztah nejen k vědě, ale i k samotné osobě Mendela,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti). Seriál se pojí s oslavami 200 let od Mendelova narození, které se konají v příštím roce.

O dalším letošním natáčení bude podle Košuličové jasno na začátku léta, kdy Jihomoravský filmový fond, který už čtvrtým rokem podporuje rozvoj audiovizuálního průmyslu v regionu, vyhodnotí aktuální žádosti filmových štábů o příspěvek na natáčení. Mezi ně pak rozdělí 8,9 milionu korun.

Na premiéru čeká třeba i Zátopek

Zatímco řadu filmů natáčení na jižní Moravě teprve čeká, ve frontě „stojí“ celá řada těch, které vznikly během loňské roku. Od června do podzimu si diváci vychutnají šest premiér. 

Rodinný film Mazel a tajemství lesa, jenž se natáčel v Moravském krasu a důležitou roli v něm hraje Býčí skála, už dokončil režisér Petr Oukropec. Diváky zavede na skautský tábor a ukáže nejen zábavu v přírodě, ale odhaluje i tajemství lesů, v nichž ožívají různé bytosti. „V lese je víc živo, než si myslíme. Pokud zakopnete o kořen nebo na vás spadne šiška, 

není to náhoda a není to ani hravá veverka. Jsou to oni a ukazují, kdo je v lese doma,“ tvrdí Oukropec. 

Čerstvě hotový film, jehož premiéra je v plánu na 10. června, za sebou má už i předpremiéru na mezinárodním festivalu dětských filmů BUFF Film Festival ve švédském Malmö. 

„Brno a jeho blízké okolí včetně Moravského krasu je častým cílem štábů. Město nabízí zázemí pro filmovou infrastrukturu a jeho okolí zase emocionálně různorodou krajinu vhodnou pro natáčení,“ vyzdvihuje Ivana Košuličová z Filmové kanceláře Brno, která se na vzniku šesti nových snímků podílela. 

Nejočekávanější premiérou, kvůli covidu odloženou z loňska, pak bude 12. srpna film Zátopek v režii Davida Ondříčka. Hlavní roli ztvárnil Václav Neužil a jeho ženu Danu Martha Issová (na snímku). V Brně se točilo na stadionu za Lužánkami. 

„Vytvořili jsme iluzi olympijských her v Londýně 1948 a Helsinkách 1952. Musím ocenit všechny komparzisty z Brna a okolí. Když Zátopek vběhl na stadion, viděl jsem v jejich očích opravdové slzy dojetí. Na to se nedá zapomenout,“ pochvaluje si Ondříček. 

Zájemci se mohou těšit také na jiné žánry. V bláznivé komedii Shoky & Morthy: Poslední velká akce se dva youtubeři – Štěpán Kozub a Jakub Štáfek – snaží zachránit svou kariéru. Příběh se odehrává u Nedvědice, ale i v centru Brna před Úrazovou nemocnicí či hostelem Franz Kafka Špitál.

Intimní příběh o lásce i tragickém konci vztahu přináší Marťanské lodě režiséra Jana Foukala. Z Brna se na plátně objeví třeba bývalé lázně v Zábrdovicích, palác Jalta, Kabaret Špaček, Kabinet Múz nebo areál Malá Amerika. Kulisy velkolepému historickému filmu Petra Václava Il Boemo o životě jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé půle 18. století, Josefa Myslivečka, kromě Itálie poskytlo i Mahenovo divadlo a zámek v Bučovicích. Premiéra má být v říjnu a v hlavní roli se představí Vojtěch Dyk. Konec listopadu pak bude patřit vánočnímu filmu Přání Ježíškovi s Richardem Krajčem, Evou Holubovou nebo Jiřím Langmajerem. 

Vedoucí brněnské filmové kanceláře upozorňuje, že ani navzdory pandemii zájem o natáčení v Brně neustává. „Což je důležité, protože filmy přinášejí městu nejen propagaci, ale mají i významný ekonomický efekt,“ uzavírá Košuličová. (zab)