Napoleonův švagr přijede do Slavkova z Francie, doma má vlastní kanon

  11:02,  aktualizováno  30. listopadu 17:13
Do více než dvě století dávné minulosti se o víkendu přenese dění ve Tvarožné a Slavkově u Brna. Koná se tam tradiční rekonstrukce bitvy tří císařů, jedné z nejslavnějších bitev napoleonských válek z roku 1805. Letošní vzpomínkové akce se od pátku do neděle zúčastní přibližně tisíc účastníků z patnácti zemí světa, do „boje“ půjde šedesát koní a patnáct děl.

Vzpomínkových akcí se v roli maršála Murata zúčastnil Nicolas Fermeaux, který pořádá rekonstrukce ve Francii. (2024) | foto: archiv organizátorů

Bitva, jejíž průběh přirovnávají Francouzi k partii pokeru, fascinuje i po dvou staletích nejen vojenské historiky. Je považována za Napoleonovo velké vítězství, protipól Waterloo a podle pořadatelů jde o největší pravidelně pořádanou napoleonskou vzpomínkovou akci na světě.

Každoročně se na přelomu listopadu a prosince u příležitosti výročí bitvy u Slavkova sjíždí na jižní Moravu tisícovka „napoleonských vojáků“ z celé Evropy, aby si během zimního víkendu připomněli střetnutí ve světě proslulé pod německým názvem města – Austerlitz.

Film o Napoleonovi je zavádějící, kritizují experti a zvou do Slavkova

Hlavním bodem programu je sobotní rekonstrukce bitvy, která se bude konat od 14 hodin u obce Tvarožná, pod kopcem Santon na severním okraji rozlehlého historického bojiště. Utká se tam pěchota v převážně modrých uniformách na Napoleonově straně a na rusko-rakouské straně pak v primárně zelených a bílých uniformách. Chybět nebude ani rusko-rakouské a francouzské dělostřelectvo. Bitvy se zúčastní na tři desítky jezdců na každé straně.

Program

Pátek:
17:30 Ohně na Žuráni, pořádá obec Podolí

Sobota:
7:30 Žuráň, slavkovské slunce, přehlídka fr. jednotek
9:00 Tvarožná, nástup koaliční armády
10:30-12:00 Santon, bojiště – manévry pěchoty a jezdectva
14:00-15:30 Rekonstrukce bitvy tří císařů – Tvarožná

Neděle:
12:00 Pietní akt na Mohyle míru

Po celý víkend:
vojenská ležení a doprovodný program

V neděli v poledne se na Prateckém kopci, místě nejtvrdších bojů, koná pietní akt. Konkrétně před památníkem Mohyla míru věnovaném obětem války, vzpomínat se bude nejen na vojenské, ale i civilní oběti. Bitva, při níž Napoleon porazil rusko-rakouskou armádu, jich za sebou nechala celkem asi 60 tisíc. Pratecký kopec je vnímám symbolicky, právě tam se totiž mělo rozhodnout 2. prosince 1805 o Napoleonově vítězství nad ruským carem Alexandrem I. a rakouským císařem Františkem.

Akci připravují v rámci Projektu Austerlitz Středoevropská napoleonská společnost, obce Kučerov, Tvarožná a Prace a Austerlitz z.s. Pořadatelé podotýkají, že vzpomínkové akce nejsou oslavou Napoleona či jeho vítězství, a už vůbec nejsou oslavou války či bitvy. „Cílem je připomínat si a poznávat společnou evropskou historii,“ upozornili pořadatelé.

Jak se dopravit na rekonstrukci bitvy tří císařů

Autobusová linka 702 bude operativně posilována vložením dalších spojů navíc nad rámec jízdního řádu z Brna, Úzké (nástupiště u OD Tesco) v době od 10:45 do 13:45 po trase Brno, Úzká – Brno, Opuštěná – Brno, Tržní – Brno, Černovičky – Brno, Slatina, sídliště – Šlapanice, Bedřichovice, rozc. – Jiříkovice, motorest Rohlenka. V opačném směru ze zastávky Jiříkovice, motorest Rohlenka po uvedených zastávkách zpět do Brna (v tomto směru jízdy vynechává zastávku Brno, Opuštěná, naopak obsluhuje navíc zastávku Brno, Zvonařka) pak budou vedeny posilové spoje v době od 15:00 do 16:30 hod. Na lince platí běžný Tarif IDS JMK. Jízdné z Brna na Rohlenku činí 33 korun, pro držitele jízdenek pro zóny 100+101 stačí dokoupit jízdenku za 19 korun.

Pro přepravu mezi Slavkovem u Brna a Rohlenkou pak budou v době od cca 11:20 do 13:20 (jen v uvedeném směru) zavedeny mimořádné spoje linky 601 v intervalu 20-30 minut. V opačném směru pak budou z Rohlenky do Slavkova u Brna (jen v uvedeném směru) vedeny mimořádné spoje linky 601 v době od 15:00 do 16:20 v intervalu 20 minut. Na lince platí běžný tarif IDS JMK. Jízdné mezi Slavkovem u Brna a Rohlenkou vyjde na 33 korun.

Na jiné akci s názvem Tenkrát ve Slavkově se v rámci připomínek slavné bitvy role Napoleona ujal Němec Oliver Olaf Bettels, představitel Napoleona při rekonstrukcích bitev u Lipska a Lützen.

Maršála Joachim-Napoléon Murata – Napoleonova švagra, který proslul svými okázalými oděvy a byl proto také znám jako „král švihák“ – zase ztvárňuje Nicolas Fermeaux, který pořádá rekonstrukce ve Francii.

„Na žádost zámku ve Versailles jsme uspořádali velkou akci z období prvního císařství v Trianonu a každoročně sdružujeme mnoho skupin při různých příležitostech,“ poodhalil některé ze svých zkušeností Fermeaux. Prozradil, že doma ve Francii má i vlastní dělo.

„Sdružil jsem civilisty i vojáky, zakoupil jsem kanon, provádíme manévry a střílíme. Rekonstruoval jsem velkou část Muratových uniforem, jeho tábor a také vojenská vyznamenání Neapole, včetně řádu za zásluhy, což jsem realizoval ve spolupráci s potomky Joachima Murata, kteří se stali mými přáteli. Mám velké potěšení z objevování zacházení se zbraněmi na koni, i když moje schopnosti zdaleka nedosahují úrovně mého slavného předchůdce,“ pověděl o své činnosti.

Po sobotní bitevní ukázce na slavkovském zámku se zúčastněné jednotky představí při závěrečném slavnostním defilé v centru města.

1. prosince 2018

Autor: