Záhada na VUT. Neznámý dárce přinesl přes sto let stará skripta strojařiny

  17:04
Vzácná příležitost nahlédnout do materiálů, z nichž se učili studenti ještě za Rakouska-Uherska, se naskytla archivářům Vysokého učení technického v Brně. Ručně psaná skripta strojařiny ze začátku 20. století se zde objevila díky neznámému dárci, který je údajně našel doma.

Neznámý dárce přinesl na brněnské VUT ručně psaná skripta zdejší strojařiny pravděpodobně z let 1911 až 1913. | foto: Václav Koníček

Muž minulý měsíc donesl knihy na recepci VUT s tím, že je našel doma a bylo mu líto je vyhodit. Hned poté zase odešel a až přivolaní archiváři zjistili, jaký historický skvost právě brněnská univerzita získala. Nález poté přiblížila na svém webu.

Podle znalců jde o ručně psaná skripta strojařiny doplněná o detailní technické nákresy pravděpodobně z let 1911 až 1913. Univerzita vznikla teprve krátce předtím, v roce 1899, jako C. k. česká technická vysoká škola Františka Josefa v Brně.

Pamětní deska byla ztracená sto let, za ní se ukrývaly staré listiny

„Učebnice tehdy byly velmi drahá věc a k některým předmětům ani neexistovaly. A tak si je studenti vytvářeli sami podle toho, co se dozvěděli na přednáškách,“ přibližuje vedoucí archivu VUT Martin Kotačka s tím, že tři objemné rukopisy obsahují kapitoly z nauky o strojích, mechaniky, hydrauliky či geometrie. Vše s detailními nákresy strojů nebo jejich součástí.

„Nemáme odhad, jak dlouho mohla jejich výroba trvat, ani z čeho to bylo opisováno. Určitě ale nejde pouze o zápis z přednášek, na to jsou popsané znalosti velmi detailní a systematicky vytvořené. Zřejmě jde o kompilát více zdrojů, které dali studenti dohromady,“ soudí Kotačka.

Čtvrtý svazek s názvem Stejnosměrné stroje pochází z roku 1912 a je autografií inženýra Ferdinanda Bečváře, profesora české státní průmyslové školy Brně.

Autor skript zemřel ve válce

Vzhledem k tomu, že identita dárce knih zůstala neznámá, pokusil se Kotačka odhalit osud Josefa Hanka, jehož jménem jsou rukopisy podepsané. Zjistil, že rodák z východočeské Poličky učil na chlapecké škole v Boskovicích a následně i v Brně. Na zdejší technice působil v letech 1911 až 1913 jako mimořádný student.

„Jednalo se o malou skupinu studentů, kteří si zde pouze doplňovali vzdělání a zvyšovali kvalifikaci. Josef Hank se sice zapsal na odboru strojního inženýrství, ale studoval zde pouze ekonomické předměty jako byla Nauka o penězích a bankách či Obchody bankovní a kurzovní,“ líčí vedoucí archivu VUT. „Skripta pravděpodobně vyrobil pro někoho dalšího, možná i za úplatu. Komu patřila a jaký byl jejich následný osud, by mohl snad osvětlit neznámý dárce,“ věří Kotačka.

Datový vědec, roboterapie. Hravý klip VUT láká na profese budoucnosti

Po svém studiu učil Hank na soukromé obchodní škole v Brně. Už v roce 1914 však byl povolán na srbskou frontu první světové války, kde následujícího roku upadl do zajetí, v němž pravděpodobně zemřel.

Podle Kotačky jsou jím vytvořená skripta nejstarším známým dokladem svého druhu z historie brněnské techniky. „Ještě jednou chci dárci poděkovat, třeba se k němu zpráva nějak dostane. Jsem rád, když nám lidé nosí různé dokumenty, i když si nejsou jisti jejich hodnotou. S nadsázkou říkám: než aby se vyhodilo něco cenného, raději to doneste k nám a případně to odborně vyhodíme my,“ podotýká archivář.

15. února 2021

Autor: