Myslivec ubil klackem srnu s mládětem v lesní oplocence, dostal zákaz lovu

  12:34
Krajský soud v Brně řešil případ myslivce Milana Beneše, který ubil klackem srnu s mládětem. Obě zvířata našel v lesní oplocence na Jihlavsku. Podle svých slov se je snažil z ohraničeného prostoru vyhnat, místo toho je ale usmrtil. Od soudu si za to odnesl pokutu a zákaz činnosti.

Myslivec Milan Beneš obdržel u soudu dvouletý zákaz lovu a pokutu za to, že v lesní oplocence na Jihlavsku ubil srnu s mládětem. (5. června 2024) | foto: Alžběta Kocmanová

Srna se srnčetem pronikly do oplocenky v Čížově na Jihlavsku v únoru 2023. Beneš se svým synem je začal nahánět, neposkytl jim však prostor k úniku, takže se zvířata zachytila do pletiva.

Myslivec podle svědků ve vypjaté situaci hlasitě křičel a tleskal, což podle Státního veterinárního ústavu v Jihlavě není standardním postupem při vyhánění lesní zvěře. Srny byly nakonec tak vystresované, že Benešovi podle jeho slov nezbylo než je zabít. Učinil tak přitom v době hájení, kdy zvěř nesmí být lovena.

VIDEO: Srna skočila do zahrádky a nevěděla, kudy ven. Vyvedl ji myslivec

Myslivec u soudu tvrdil, že srnám nechtěl ublížit. „Kdybych se jim chtěl mstít, nechám je, ať se tam samy utrápí,“ prohlásil Beneš. Po ubití zvířat se svým synem odjel, aniž by o incidentu informoval policii nebo správce lesní oblasti.

Okresní soud v Jihlavě uložil Benešovi dvouletý zákaz myslivectví a pokutu 60 tisíc korun. Myslivec se odvolal ke Krajskému soudu v Brně, který mu ve středu zmírnil zákaz činnosti pouze na lov. Pokutu i dvouleté trvání trestu potvrdil.

Autor: