Muž dohnal a zaklekl zloděje. Strach jsem neměl, jsem takto nastavený, říká

  14:12
Zrovna se autem vracel domů, když na brněnské tramvajové zastávce spatřil starší paní, jak se přetahuje o kabelku s mladým mužem, který vzápětí začal utíkat. Pětatřicetiletý Martin se u napadené ženy ujistil, že jde skutečně o krádež, a začal zloděje pronásledovat. Když jej dostihl, sám ho znehybnil a zavolal policii.

„Udělal bych to znovu. Bydlím kousek od toho místa a nedovedu si představit, že by takto někdo přepadl někoho z mé rodiny,“ svěřil se Martin, který si nepřál uvést své příjmení, redaktorovi iDNES.cz.

Popsaná situace se odehrála v polovině dubna krátce po poledni u Židovského hřbitova v brněnských Židenicích. Podle videozáznamu zveřejněného policií vytrhl dvacetiletý mladík v kraťasech a tílku ženě kabelku při vystupování z tramvaje, ta následně vyběhla za ním.

Pokusil(a) jste se někdy chytit prchajícího zloděje?

celkem hlasů: 277

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 1. května 2024. Anketa je uzavřena.

Ne, nikdy jsem se k tomu nenachomýtl(a).194
Ano, už se mi to povedlo.47
Ne, nemám na to odvahu.22
Ano, ale uprchl.14

„Z auta jsem viděl, jak se paní s pánem přetahuje o kabelku, ze které se začaly sypat věci. Pán pak začal utíkat. Zastavil jsem u paní a zeptal se, co se stalo, aby nedošlo k nedorozumění. Když mě ujistila, že ji pán okradl, otočil jsem auto a snažil se ho najít,“ přiblížil Martin.

O několik chvil později při průjezdu ulicí Chudobovou spatřil zloděje, jak běží přímo proti jeho autu. „Zastavil jsem, vyběhl ven, chytil jsem ho za ruce a přehodil na bok. Kolem bylo dost lidí, tak jsem zařval, že pán je zloděj, ať zavolají policii. Ale nikdo na to nereagoval, všichni se dál jen dívali. Tak jsem ho zaklekl, vytáhl mobil a zavolal jsem policii sám,“ vylíčil Martin.

Pomůže i oznámení, apelují policisté

Hlídka podle něj přijela zhruba za pět minut, do té doby rozmlouval po telefonu s dispečerkou a zloděje držel nehybného na zemi. Strach, že jeho protivník může být ozbrojený třeba nožem, necítil.

„Držel jsem ho za obě ruce, jeho batoh jsem pohodil bokem a v kapsách nic neměl. Mám s tím nějaké zkušenosti, protože pracuji v obchodě rodičů, kde se docela často něco podobného stane. Navíc nejsem žádný drobek. Jsme se ženou podobně nastavení tak, že se v takových situacích má pomáhat. Ona už párkrát taky zasáhla, když bylo potřeba,“ popsal statečný muž.

Dvě školačky zachránily holčičku z ledové řeky, zahřály ji objetím

Zadržený mladík skončil v policejní cele a byl obviněn z krádeže a neoprávněného opatření platebního prostředku, za což mu hrozí až dva roky vězení.

Policisté Martinovu duchapřítomnost a odvahu ocenili. „Jsme rádi, že se najdou lidé, kteří nejsou lhostejní k tomu, co se kolem nich děje. Není třeba se vrhat do nebezpečí, ale i okamžitým oznámením klidně anonymně na tísňovou linku můžete velmi pomoci,“ uvedla policejní mluvčí Petra Hrůzová.

Muž v lese potkal zoufalého ztraceného chlapce, pomohl mu zpět do tábora

Sám Martin ze své akce nechtěl dělat velkou vědu. „Ale byl bych rád, aby lidé, kteří jsou svědkem podobné situace, jakkoliv pomohli. Třeba i popisem pachatele. Nemusí se za ním hned pouštět, ale neměli by mu to nechat projít,“ prohlásil brněnský hrdina.

Autor: