MotoGP zřejmě zůstane v Brně dalších šest let, o penězích se bude jednat

  14:32
Zatímco fanoušci na Masarykově okruhu pozorně sledovali nejlepší motocyklové závodníky světa, v zákulisí se odehrávala zásadní jednání o tom, zda desítky tisíc lidí budou do Brna na MotoGP mířit i v dalších letech.

Závod MotoGP v Brně vyhrál Španěl Marc Márquez. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Stávající smlouva o pořádání závodů v Brně totiž končí příštím ročníkem a ani u něj nebylo před letošním šampionátem jisté, zda se bude vůbec konat.

Z úst představitelů Jihomoravského kraje i Brna, jakožto pořadatelů, opakovaně zaznívalo, že letošní ročník může být vzhledem ke komplikacím s financováním ze strany státu nejspíš poslední. Po jednání s promotéry celého seriálu mistrovství světa, společností Dorna, je však jisté, že se motocykly budou prohánět na Masarykově okruhu i za rok.

„V pátek proběhlo jednání za účasti zástupců kraje, města i státu a z tohoto jednání vyplynulo, že i příští rok by se měl v Brně šampionát konat,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Ze strany Dorny podle ní nezaznělo nic o tom, že by Brno kvůli problémům s penězi po letošním ročníku z kalendáře vyškrtli. Brněnský závod se totiž těší velké oblibě u fanoušků z domova i ze zahraničí. Letos jich během tří dnů na okruh dorazilo 186 793, tedy zhruba stejně jako před rokem.

Poplatek se každoročně navyšuje

Jedním z důvodů, proč se závody v Brně podařilo „zachránit“, je i deklarace o financování ze strany státu od ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO), která se jednání také účastnila. Z jejího resortu šla dotace ve výši 55 milionů už i na letošní závody.

Fotogalerie

Kolik stát přispěje za rok, zatím ale není podle primátorky jasné. „Budeme požadovat minimálně 65 milionů, protože se každoročně navyšuje poplatek promotérské společnosti,“ doplnila primátorka. Letos se vyšplhal na téměř 120 milionů.

Kolik stát na akci pošle, není jisté ani podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), která se měla pátečního jednání také účastnit, nicméně kvůli jiným pracovním povinnostem se nakonec omluvila. „Financování bude předmětem nadcházejících jednání o státním rozpočtu,“ sdělila MF DNES jen stručně Schillerová.

I přes komplikace s financováním Velké ceny a neurčité sliby o penězích pro šampionát v roce 2020 však Dorna nechce z Brna odejít. Páteční jednání se totiž netýkalo jen příštího roku, ale i nové smlouvy na pořádání MotoGP v letech 2021 až 2025.

„Pro mě bylo příjemné slyšet, že nejen my jako Brno a kraj, ale i Dorna má zájem na pokračování závodů v Brně,“ prohlásila primátorka a doplnila, že v případě nové smlouvy už hovořili o tom, že budou muset být jinak nastavené podmínky, než je tomu dnes. Konkrétní ale Vaňková nebyla.

Termín dalšího jednání o nové smlouvě zatím stanovený nemají, ale dohodli se na tom, že se znovu sejdou. Pořadatelský spolek Brna a Jihomoravského kraje však musí nejdříve španělskému promotérovi splatit veškeré závazky. Jinými slovy zaplatit zmíněný poplatek. Zatím odešla z účtu spolku jen první polovina požadované částky, druhou chtějí zaplatit teď po závodech.

Část letošních příjmů ze vstupenek padla na vyrovnání dluhu z loňského roku, takže tyto peníze spolek nemá. Pokud nepošle na dorovnání dluhu další peníze stát, budou muset do rozpočtů stejně jako loni znovu sáhnout Brno a Jihomoravský kraj.

Autor: