MotoGP se příští rok v Brně nepojede, primátorka doufá v návrat v roce 2022

  12:22
Brněnský závod MotoGP po letech vypadne z motoristického kalendáře. Primátorka prohlásila, že v roce 2021 závod neodstartuje, pokud ministerstvo pro místní rozvoj nepošle peníze na opravu dráhy. To je však poslat dnes definitivně odmítlo. Promotér už Brno vyškrtl ze seznamu.

Maverick Viñales z týmu Monster Energy Yamaha během kvalifikace na MotoGP v Brně. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Dlouholeté tahanice o peníze na Grand Prix v Brně se zdají být u konce. Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS), která zastupuje pořádající spolek, oznámila, že se příští rok závody nepojedou, když stát nedá peníze na opravu Masarykova okruhu.

Podle informací MF DNES Vaňková o „odpískání“ závodu příští rok už informovala i promotérskou společnost Dorna. 

„Čekáme na oficiální stanovisko ministerstva pro místní rozvoj. Pokud prostředky na požadovanou opravu neposkytne, příští rok se MotoGP v Brně nepojede,“ prohlásila primátorka.

Ministerstvo, které se poslední dva roky spolupodílí na platbě poplatku pro promotérskou společnost Dorna, se ale už dříve opakovaně vyjádřilo, že další peníze na opravu dráhy nepošle. 

Podle vyjádření ministerstva neexistuje možný dotační titul a spíš je snahou příspěvek na MotoGP z jejich strany do budoucna snižovat. Nic se na tom nezměnilo ani dnes. 

„Dráhu si spolek pronajímá od Automotodromu Brno a zajistit kvalitní povrch pro konání MotoGP je v jeho kompetenci. Role státu byla vždy pomoc se zalistovacími poplatky,“ uvedla pro iDNES.cz ministryně Klára Dostálová (za ANO). 

Vyloučila tak, že by její resort posílal víc než přislíbených 85 milionů korun na zmiňovaný poplatek. 

Odmítavě se k možné opravě okruhu vyjádřil před pár dny i předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Nelíbí se mu, že by stát opravoval soukromý majetek. Masarykův okruh je totiž ve vlastnictví společnosti Automodrom, v níž je jedním z majitelů Karel Abraham starší.

Primátorka: Jednání o dalších ročnících nejsou u konce

Spolek Brna a Jihomoravského kraje, jenž posledních pět let pořádá závody MotoGP v Brně, se však v nájemní smlouvě s Automotodromem zavázal, že veškeré náklady za stav okruhu, jak požaduje promotérská společnost, nese právě spolek, přestože není majitelem dráhy.

Kvůli špatnému stavu okruhu pro konání mistrovství světa silničních motocyklů chybí Brno v kalendáři závodů MotoGP na příští rok. Dorna jej mezi ostatní závodní místa nezařadila a čekala na stanovisko Brna.

Markéta Vaňková ale říká, že to nemusí znamenat definitivní konec MotoGP.

„To totiž nevylučuje další jednání o pětileté smlouvě od roku 2022. Zásadním předpokladem je však výrazné zlepšení stavu celé tuzemské ekonomiky, na kterou jsou navázány daňové příjmy města Brna,“ doplnila primátorka.

Autor: