V Moravském krasu našli největší jeskynní zimoviště netopýra hvízdavého u nás

  15:26
Monitoring zimovišť netopýrů v Moravském krasu ještě ani pořádně nezačal a už přinesl významný objev. Ochránci přírody totiž našli v Umrlčí jeskyni největší jeskynní zimoviště netopýra hvízdavého v Česku.

Ochránci přírody našli v Moravském krasu dosud největší jeskynní zimoviště netopýra hvízdavého v ČR, v Umrlčí jeskyni jich napočítali 175. Bude jich tam ale mnohem víc. | foto: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Při kontrolní návštěvě Umrlčí jeskyně, kde se netopýři běžně nesčítají, jich ochránci přírody napočítali 175.

„Je ale zřejmé, že jich tu bude ještě o několik set více. Schovávají se totiž ve velmi drobných, jen necelý centimetr širokých puklinách. A my tak vidíme pouze ty z nich, kteří jsou tak říkajíc v první řadě,“ vysvětlil Antonín Krása z jihomoravského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Netopýr hvízdavý patří k našim nejhojnějším druhům a setkat se s ním lze běžně v městských parcích. Jeho zimovišť je ale známo poměrně málo.

„Jednak díky tomu, že se dovede skrývat v puklinách, kam se jiné druhy netopýrů nevejdou. Ale také proto, že prakticky neosidluje štoly a jeskyně, které jsou pravidelně monitorovány,“ pokračuje Krása.

Zimoviště těchto drobných netopýrů se nacházejí spíše ve stavbách, ať už jde o hrady či zámky nebo přehradní hráz. Jeskynních zimovišť je známo jen několik a většinou v nich ochránci nacházejí pouze jednotky až desítky jedinců. 

To platí i pro Moravský kras, kde zatím netopýry hvízdavé ochránci nacházeli na zimovištích jen v malém počtu a výjimečně, třeba v jeskyních Jáchymce, Kateřinské i Sloupsko-šošůvských, ale také v jinak nejvýznamnějším zdejším zimovišti v Býčí skále. 

Nalézané počty, obvykle jen v desítkách jedinců, podle Krásy neodpovídají realitě a většina populací tohoto druhu zimuje v nepřístupných štěrbinách skal nebo budov.

Umrlčí jeskyni začnou pravidelně monitorovat

Protože v případě Umrlčí jeskyně jde o nový objev, odborníci nevědí, zda netopýři tyto prostory využívají dlouhodobě, nebo se sem nastěhovali teprve nedávno. „Otázku minulosti už nevyřešíme, ale počty netopýrů hvízdavých zde začneme sledovat a v následujících letech zařadíme do standardního monitoringu i tuto jeskyni,“ ujišťuje Krása. 

Vědci se zaměří i na drobné puklinky v desítkách dalších jeskyní, které v rámci letošních průzkumů teprve navštíví.

Moravský kras patří mezi nevýznamnější zimoviště netopýrů v republice. Ochranáři zde vždy v únoru a březnu monitorují netopýří populaci v 25 jeskyních. Netopýry pravidelně sčítají od roku 1982, v Býčí skále se začalo ještě o desetiletí dříve. 

V Česku žije 27 druhů netopýrů, všechny jsou chráněné a některé až kriticky ohrožené. V závislosti na druhu vytvářejí kolonie od několika desítek až po tisíce jedinců.

Jednotlivé druhy také preferují rozdílná prostředí. Některé vyhledávají dutiny stromů v lesích, jiné využívají lidských staveb a usazují se v letních měsících například v nevyužívaných půdních prostorách. Na zimu se uchylují nejčastěji do jeskyní či štol, ale třeba i do sklepů.

Autor: