Méně náměstí, více parku. Uprostřed Brna chtějí mít ostrov svěžesti

  12:10
Park na Moravském náměstí v Brně se měl proměnit už loni. Jenže podle radnice by to stálo až 80 milionů korun, a tak se škrtá. Nakonec by se i tak „zelený ráj“ ochlazující město mohl rozšířit.

Moravské náměstí v Brně | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vychutnat si dobrou kávu a poslechnout si přitom třeba koncert měli Brňané v nově upraveném parku na Moravském náměstí už letos. Jenže park je stejný jako v roce 2016, kdy vedení Brna-střed představilo architektonický návrh, jak bude v blízké době vypadat.

Dnes se ukazuje, že plán s kavárnou, posezením a obří zpevněnou plochou jako novým centrem pro setkávání byl značně přehnaný. Cena úprav by se vyšplhala k 80 milionům korun.

„Projektanti teď mají strop na částce 35 milionů bez DPH,“ uvedl radní Brna-střed pro oblast územního rozvoje Petr Bořecký (ANO).

Ušetřit chtějí řadou změn. Třeba zpevněná plocha, původně přesahující tři tisíce metrů čtverečních, je nově navržená o třetinu menší a také cesty jsou v projektu užší. „Je to park, nikoli náměstí,“ podotkl Bořecký.

S tím souhlasí i zastupitel Brna-střed za Piráty Patrik Doležal. „Taková místa, kde se můžou lidé setkávat, jsou hned kousek odtud, například u sochy Jošta. My spíše potřebujeme více parkovou úpravu,“ myslí si Doležal.

Kavárna, která by měla stát v zadní části parku ve směru od Rašínovy ulice, bude nakonec menší než v původním plánu. „Kavárna tam vznikne, ale kvůli omezením v regulačním plánu bude menší, jako je dnes například na Mendlově náměstí,“ přiblížil Bořecký s tím, že v současnosti směřují změny v parku na roky 2021 a 2022.

Takto mělo vypadat Moravské náměstí podle plánu z roku 2016.

Takto mělo vypadat Moravské náměstí podle plánu z roku 2016.

Projektovou dokumentaci, která má být hotová příští rok, chtěli podle radního původně zpracovávat už loni, ale nedostali na ni od magistrátu peníze. I proto se úprava parku zpožďuje.

Plány podle něj komplikuje také velké sucho v posledních letech. „Na základě podrobného dendrologického průzkumu se přišlo na to, že tam hodně stromů usychá. Řešíme proto, že bude potřeba v parku udělat lepší opatření na zadržování vody, zavlažování nebo vsakování,“ uvedl Bořecký.

Podle zastupitelky Jasny Flamikové (Zelení) se může Brno inspirovat v zahraničí, kdy se bude voda shromažďovat na jednom místě, třeba v zeleni, která bude umístěna pod úrovní okolních cest a ulic. „Byl by to takový malý poldr,“ nastínila bývalá místostarostka.

Na projektu se už nyní podílejí přední čeští odborníci na parkové plochy, vsakování deštových vod a péči o stromy. Ti se shodují na tom, že situace v parku je vážná a musí se řešit.

„Tým jsme rozšířili o spolupráci se zahraničními i českými krajinnými architekty. Společně si klademe za cíl vytvořit park, který obstojí vůči současným klimatickým změnám. Chceme výrazně zlepšit podmínky pro současné stromy. Tyto úpravy jsou poměrně nákladné a tak hledáme řešení, které bude přiměřené,“ uvedli architekti z ateliéru consequence forma, kteří na projektu spolupracují.

Městská část chce jít v případě Moravského náměstí ještě dál. Neřešit jen park, ale zaměřit se na celé náměstí, které zahrnuje prostor táhnoucí se od Koliště přes prostranství u Janáčkova divadla až k soše Jošta.

„Dnes máme Moravské náměstí rozdělené silnicemi na několik částí. Křižovatka u Rooseveltovy ulice vůbec nesplňuje dnešní předpisy. Kdyby se předělala, bylo by pro lidi celé náměstí lépe průchozí,“ podotýká Doležal.

Prostor u rudoarmějce bude schvalovat Rusko

Před Janáčkovým divadlem už je prostor upravený, nyní se chystají změny v parku naproti v Rooseveltově ulici, kde by měla zmizet zeď, která dnes zeleň odděluje od chodníku.

Pak by zbývalo upravit ještě okolí památníku rudoarmějce. Jenže to nebude jednoduché. Celé místo je památkově chráněné a k jeho změnám se kvůli česko-ruské dohodě o vzájemném udržování válečných hrobů bude muset vyjádřit i Rusko.

„Zatím nás nikdo neoslovil, takže nemám co komentovat. Záleží na konkrétním projektu,“ poznamenal ruský konzul v Brně Alexandr Nikolajevič Budaev.

Doležal by rád, aby celé náměstí vytvořilo jakýsi „ostrov svěžesti“. „Ten bude narušovat tepelný ostrov města. Kdyby se nám povedlo náměstí takto předělat, mohlo by to snížit teplotu až o čtyři stupně,“ prohlásil.

Starostovi Brna-střed Vojtěchu Menclovi (ODS) se taková představa líbí. „Bylo by zajímavé, aby na sebe zeleň lépe navazovala. Rozhodně takové změny do budoucna nevylučuji, ale bude potřeba vyřešit dopravu a spolupracovat na tom s magistrátem,“ upozorňuje Mencl.

Z Moravského náměstí má být zelená oáza uprostřed Brna.

Z Moravského náměstí má být zelená oáza uprostřed Brna.

Autor: