iDNES.cz

Modrotisk se po zápisu na seznam UNESCO objevil i v nové pohádkové knize

  14:26
Netypická, zábavná, okouzlující. Taková je Apolenka, hrdinka nové pohádkové knihy vyprávějící o tradici málem zaniklého řemesla modrotisku. Ten se před časem dostal na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO a nyní mají šanci na ocenění také tvůrci nové dětské publikace.

Knihu pojmenovanou výstižně a jednoduše Apolenka z modrotisku napsala loni Romana Košutková z Galerie výtvarného umění v Hodoníně. | foto: archiv Romany Košutkové

Knihu pojmenovanou výstižně a jednoduše Apolenka z modrotisku napsala loni Romana Košutková z Galerie výtvarného umění v Hodoníně.

Ilustracemi ji opatřila dvojice výtvarníků Veronika Vlková a Jan Šrámek a výsledek jejich spolupráce teď má naději na zisk titulu Czech Grand Design v kategorii Ilustrace. 

„Dlouhou dobu to – nejen u nás – vypadalo na zánik modrotisku. Je doslova zázrak, že toto řemeslo přežilo,“ vysvětluje Košutková, proč se pustila zrovna do zpracování tohoto tématu.

Knihu tvořil autorský tým déle než rok, jejímu vzniku předcházely návštěvy dílen i muzeí, aby bylo vyprávění věnující se tradici chráněné puncem UNESCO co nejpřesnější. 

Jak se dělá modrotisk, vypráví jednoduchý pohádkový příběh. „Vystupují v něm dědeček s babičkou, kteří mají modrotiskovou dílnu. Chybí jim však vlastní děti. Náhodou najdou panenku, která do rána ožije. A této holčičce začne dědeček ukazovat, jak se modrotisk dělá,“ přibližuje autorka knihy.

Popisuje v ní každý krok, který je potřeba s látkou udělat. Ale pohádkovou formou, aby kniha nebyla jen strohou učebnicí.

Velký podíl na výsledku mají právě výtvarníci Vlková a Šrámek. Ona maluje akvarely, on vytváří vektorové kresby a sesazuje oba obrázky v počítači tak, aby se plynule prolínaly. Obrázky mají nezbytnou poetiku, zároveň jsou ale technicky velmi přesné. Tak aby dokonale ilustrovaly třeba i stroje v modrotiskové dílně.

I když obě tuzemské modrotiskové dílny jsou na jihu Moravy, nemluví se o nich v příběhu konkrétně. Kniha totiž má být nadregionální stejně jako samotný modrotisk.

Ostatně i žádost o jeho zařazení na seznam UNESCO podávali společně Česko, Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko. Populární je ale třeba i v Japonsku.

22. října 2020

A právě tam mají možnost Apolenku z modrotisku vydat. Poptávka přišla přímo z asijské země od majitelky modrotiskové dílny. Připravena je i anglická verze a jedná se o vydání na Slovensku.

Textilní modrotisk byl zařazen na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO v listopadu 2018

Autor:
zpět na článek