V Brně se usadil pětimetrový roztoč, nafukovací model láká na dny mikroskopie

  15:26
Skrývají se v kobercích, plyšových hračkách, a dokonce s námi i spí. Tento fascinující svět roztočů a dalších padouchů mikrosvěta odkryjí nejrůznější akce na Dnech elektronové mikroskopie. Cílem festivalu, který potrvá od pondělí do neděle, je připomenout tradici výroby elektronových mikroskopů v Brně.

Místo obří nafukovací želvušky, která byla v Brně k vidění minulý rok, na sebe strhne pozornost model roztoče, symbol letošního ročníku festivalu. Ten lidé mohli potkat v ulicích města poprvé ve čtvrtek. Roztoči svým vzhledem připomínají klíšťata a vyskytují se všude kolem nás - na kůži, vlasech, řasách či v plicích. Tito drobní tvorové se živí odumřelou kůží a u některých mohou vyvolat alergie.

„Dny elektronové mikroskopie jsou zaměřeny na neviditelné padouchy. Ať už škodí rostlinám, zvířatům nebo lidem, bez elektronových mikroskopů je nemáme šanci studovat,“ zdůraznila brněnská zastupitelka pro oblast inovací a spolupráce s výzkumnými organizacemi Anna Putnová (TOP 09).

Elektronová mikroskopie se využívá v kriminalistice, archeologii či medicíně. Právě v Brně se vyrábí třetina světové produkce těchto strojů. Je tak oprávněně považované za centrum oboru. Od padesátých let se mikroskopy vyvíjely v Ústavu přístrojové techniky Akademie věd České republiky (AV ČR) a vyráběly v podniku Tesla.

V Brně se nafoukla obří želvuška, odolný živočich propaguje mikroskopické bádání

„Po roce 1989 bylo ve městě založeno několik firem, většinou bývalými zaměstnanci Ústavu přístrojové techniky, které se zabývaly vývojem a výrobou elektronových mikroskopů či jejich částí. Dnes máme v Brně tři velké a významné firmy produkující vysoce složitá technologická zařízení s vysokou přidanou hodnotou,“ uvedla místopředsedkyně AV ČR a bývalá ředitelka Ústavu přístrojové techniky Ilona Müllerová.

Festival pořádá brněnská hvězdárna ve spolupráci s výzkumnými a akademickými centry, univerzitami, místními výrobci elektronových mikroskopů či vědecko-popularizačními institucemi. „Na programu letošního ročníku jsou přednášky, workshopy, výstavy a exkurze do běžně nepřístupných laboratoří. Chybět nebudou ani soutěže či aktivity pro rodiny s dětmi,“ řekla Putnová.

Skvělá reklama. Prodej výrobce mikroskopů Tescan Američanům pomůže i kraji

Například v nákupním centru Vaňkovka si zájemci prohlédnou miniaturní roztoče, viry, bakterie či mikroplasty v mnohonásobném zvětšení. V parku na Moravském náměstí zaujme nafukovací nanostruktura spolu se snímky fascinujícího mikrosvěta od Stefana Dillera. Návštěvníci Ústavu přístrojové techniky AV ČR se stanou na hodinu vědcem a vyzkouší si, jaké je být součástí týmu v laboratořích elektronové mikroskopie. A v centru VIDA! se zájemci užijí science show a prozkoumají krásu a záludnost pylových zrn.

Akce na Dnech elektronové mikroskopie jsou převážně zdarma, na některé aktivity je vstup zpoplatněn a je potřeba se předem registrovat. Kompletní program Dnů elektronové mikroskopie zájemci najdou na webu dembrno.cz.

Autor: