Mobily o přestávce jsou pro žáky opět tabu, škole nahrála novela zákona

  5:54
Žáci boskovické základní školy si znovu své mobilní telefony neužijí ani o přestávkách. Školská rada už podruhé schválila jejich zákaz – tentokrát se opírala o nový paragraf zákona, v němž se píše, že školní řád může omezit nebo zakázat používání mobilů s výjimkou zdravotních důvodů.

„Věděli jsme už před letními prázdninami, že se tato novela připravuje, takže jsme počítali s tím, že tento zákaz vrátíme,“ sdělil ředitel školy Vladimír Ochmanský.

V Boskovicích „zatrhli“ svým žákům mobily už před dvěma roky, tehdy však narazili u školní inspekce, která to označila za příliš velký zásah do práv dítěte. Po nátlaku tak škola svůj plošný zákaz zrušila.

Tentokrát však podle ředitele není důvod, aby inspekce vznášela jakékoli připomínky, a žádný podnět od ní zatím také nepřišel. 

Ochmanský tvrdí, že na rozdíl od doby platnosti prvního zákazu se neozval ani žádný z rodičů. „U dětí s tím nebyl problém nikdy,“ doplnil ředitel školy, kterou ve třech budovách po městě navštěvuje přes 1 300 žáků. Vzhledem k zavedení distanční výuky kvůli koronaviru si však v lavicích na podzim příliš nepobyli. 

Zákaz mobilů si pochvalovali především učitelé, protože se děti bez svých telefonů stihly během přestávek nasvačit, zajít si na toaletu a rovněž se připravit na další hodinu. 

„Vnitřně od začátku cítíme, že je takový zákaz správným rozhodnutím,“ oznamuje místostarosta Boskovic Lukáš Holík (ANO), který je rovněž členem školské rady.

Autor: