Mladí vinaři se činí. Mají jiné chutě a ve svém spolku neřeší byznys

  18:22
Nejen zaběhnuté podniky, ale i začínající vinaři umí vyprodukovat kvalitní vína. Upozornit na to se snaží spolek Mladí vinaři, v němž se sdružují lidé do 40 let z jižní Moravy.

Členové spolku Mladí vinaři při degustacích dávají své lahve do necek s ledem. | foto: Mladí vinaři

„Hlavní důraz klademe na osobnosti vinařů a jejich vína, ne vinařství. Jde nám o to, aby si lidé uvědomili, že chutě mladých mohou být trošku jiné než těch starších. Je typické, že mladí vinaři upřednostňují suchá vína,“ podotkla koordinátorka Mladých vinařů Eva Pelikánová.

Ve sdružení se potkalo jedenáct mužů a tři ženy. Svá vína navzájem znají a mezi sebou si předávají znalosti a rady.

„Víno je náš život, naše práce i naše vášeň. Hrozny pěstujeme, víno tvoříme a sami rozhodujeme o jeho charakteru, staráme se o něj. Víno pro nás nejsou čísla a byznys, ale zážitky a emoce,“ podotkla členka Dominika Černohorská.

Originalitu Mladých vinařů poznají i lidé na degustacích. Členové sdružení totiž svá vína doslova vytahují z necek.

„Pořídili jsme si necky, troky, které jsme vyložili plechem. Dáváme do nich na led chladit lahve, takže všichni vidí, co ten daný den ochutnají. Podle počasí se ale musí led měnit, ve velkých vedrech třeba i třikrát za večer,“ popsal další člen Mladých vinařů Jan Stávek.

Spolupráci se starší generací však nezahazují. Právě naopak. Mladí vinaři spolupracují třeba s Vinařským fondem. „Je pro nás důležité podporovat aktivní spolky, jsme rádi, když se obzvláště mladí lidé chopí iniciativy. Přece jen, my už dlouho aktivní nebudeme, takže je dobře, že se do toho mladí pouštějí,“ poznamenal ředitel fondu Jaroslav Machovec.

Ve Valticích vyberou Mlaďocha roku

Na podporu mladších vinařů chystají už druhý ročník vinařské soutěže Co chutná mladým. Pro ty, kterým není více než 40 let, bude vyhlášena speciální kategorie Mlaďoch roku. Tu ovládne vinař, jehož pětivzorková kolekce dostane nejlepší známky od komise.

Zapojit se však mohou i starší vinaři. „V prvním ročníku jsme hodnotili asi 200 vzorků. Letos se nám jich sešlo 350 od 78 podniků. Ukazuje se, že mladí mají ve víně co říct,“ sděluje Pelikánová.

Komise vyhodnotí vína v úterý 21. května v Národním vinařském centru ve Valticích. Hodnotit vína budou nejen členové sdružení Mladí vinaři, ale i jejich mladí kolegové ze střední Evropy. 

Vítězové budou svá vína tři letní měsíce, tedy v hlavní návštěvnické sezoně, vystavovat v Salonu vín ČR ve Valticích, ale také v pražských barech Vínograf. Odnesou si i věcné ceny, jako třeba francouzský dubový sud.

Následující den, 22. května, se i pro veřejnost uskuteční konference o apelačních systémech ve vinařských oblastech.