Mladí a neklidní v Břeclavi zvítězili, ale zbylé strany je vyšachovaly

  12:56
Euforicky slavilo vítězství v komunálních volbách břeclavské sdružení Mladí a neklidní, které ve spojení s Piráty a Starosty a nezávislými získalo šest zastupitelských mandátů, tedy vůbec nejvíc ze všech kandidujících stran. K tomu, aby sdružení převzalo vládu nad městem, to ale nestačí.

Břeclav i nadále povede stávající koalice stran Pro Region, ANO a ČSSD. Aby dosáhla většiny v zastupitelstvu, nově přibrala ještě KDU-ČSL. Dohromady mají těsnou čtrnáctihlavou většinu.

„V koaliční dohodě bylo domluveno, že při volbách nového vedení města podpoří zastupitelé zvolení za tyto subjekty na post starosty Pavla Dominika (Pro region). Prvním místostarostou by se podle koaliční dohody měl stát Svatopluk Pěček (ANO), dalšími místostarosty Jaroslav Válka (ČSSD) a Richard Zemánek (KDU-ČSL),“ uvedl mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Strana Pro Region tak svého politického soupeře Mladé a neklidné postavila do situace, ve které byla sama v roce 2010. Tehdy Pro Region rovněž vyhrála volby, ale z radnice ji odstavili protivníci v čele s ČSSD, když utvořili širokou koalici tvořenou pěti stranami.

Výsledky komunálních voleb v Břeclavi najdete zde

Mladí a neklidní se hned po sečtení hlasů snažili vyjednat novou koalici pro Břeclav. „Nikdo ze stávajících vládnoucích stran s námi vůbec nekomunikoval,“ napsali členové sdružení, které vede Jakub Matuška, na svůj facebookový profil.

„Náš výsledek vnímáme jako závazný a hlas našich voličů budeme prosazovat v opozici hrdě a ještě výrazněji,“ dodali.

Koalice se upekla zjevně proti nám, mrzí lídra

Do komunální politiky vtrhli Mladí a neklidní před čtyřmi lety trochu rebelsky. S bobrem v logu a kuriózním heslem „Kousnu a nepustím“ vybojovali dva mandáty v zastupitelstvu a za čtyři roky si vybudovali pozici nemilosrdné opozice. V průměru mají kandidáti sdružení kolem třiceti let.

Mladí a neklidní se profilují jako alternativa k dlouhodobě působícím politickým stranám a hnutím, jejichž členové se v průběhu uplynulých desetiletí obměňují na různých pozicích ve vedení města. Dlouhé týdny před volbami vedli intenzivní kampaň, během které vyráželi velmi často za lidmi do ulic.

Voliče zaujala jejich témata, jako je revitalizace areálu cukrovaru či zprovoznění vlakové trati mezi Břeclaví a Poštornou, která by mohla být náhradou linky MHD.

Jejich lídr Jakub Matuška potvrdil, že je pro něj zklamáním, jak jej ostatní strany obešly. „Udělali jsme dvacet procent a nikdo se s námi nebavil. Pan starosta nám ani nepogratuloval k výsledku. Koalice se upekla rychle, zjevně proti nám,“ míní první muž sdružení, který se však ještě během dneška pokouší situaci zvrátit. Jedná s dalšími stranami v zastupitelstvu včetně těch, které již podepsaly koaliční dohodu.