Ostatně Jihomoravský kraj existuje právě díky rozhodnutí Zemanova kabinetu, který odklepl regionální uspořádání v podobě, jaká platí dodnes.
„Mohlo existovat jednodušší a zemské uspořádání, kdy by byla zvlášť Praha, Čechy a Morava. Jako Moravana mě to mrzí, ale bylo potřeba dosáhnout ústavní většiny, takže se musely dělat kompromisy,“ vysvětluje bývalý dlouholetý jihomoravský politik a blízký Zemanův spojenec v sociální demokracii Zdeněk Škromach.
Tehdy se jako první hejtmanského křesla na jihu Moravy ujal lidovec Stanislav Juránek. Při vzpomínce pro MF DNES na tehdejší spolupráci s vládou Miloše Zemana zmiňuje pro místní obyvatele jednu výjimečnou věc, a to verdikt o přesunu brněnského nádraží.
Zeman slíbil peníze na přesun nádraží v Brně
Vláda totiž v roce 2002 na svém zasedání v Brně schválila, že se hlavní vlakový terminál přesune zhruba o 800 metrů jižněji k řece.
„Ve státním rozpočtu byla dokonce na tuto investici vyhrazena částka 19 miliard korun, o ni jsme ale přišli,“ podotýká Juránek ke kontroverznímu přesunu, který se v Brně řeší dodnes. Naopak pár měsíců před koncem premiérského mandátu zahájil Zeman stavbu nového úseku dálnice D1 za Vyškovem.
Jižní Morava byla i personální zásobárnou pro jeho kabinet – kromě Fencla si do Strakovy akademie vytáhl někdejšího šéfa brněnské a jihomoravské ČSSD Václava Grulicha, jenž dva roky zastával post ministra vnitra, dále Bohumila Fišera na zdravotnictví a Vladimíra Vetchého do čela obrany. Ten je ostatně dodnes aktivním politikem a místostarostou v brněnské Bystrci.
„Tehdejší vláda z velké části zafinancovala stavbu domova pro seniory v Hodoníně,“ zmiňuje Škromach další investici na jižní Moravě. Jde o domov, který před dvěma roky smetlo tornádo. Dnes už bývalý prezident Zeman tehdy vyslal na pomoc s odklízením trosek i příslušníky Hradní stráže.
Nepovedený bonmot o kalašnikovu na Sobotku
Velkým spojencem a rovněž poradcem mu řadu let byl i někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek (dříve ČSSD), který Zemanovy roky v politice hodnotí kladně.
„Výhodou naší intenzivní spolupráce byla také moje pozice předsedy Asociace krajů, kdy jsme společně řešili legislativu, třeba lepší ochranu vinařů,“ přiblížil Hašek, jenž se po sněmovních volbách v roce 2013 tajně sešel s prezidentem a dalšími spolustraníky na zámku v Lánech a společně osnovali plán, jak odstavit z premiérského křesla dalšího Jihomoravana – Bohuslava Sobotku.
Ten přitom na začátku své politické kariéry patřil k Zemanovým spojencům, jenže v ještě nepřímé prezidentské volbě v roce 2003 jej nepodpořil a hlavou státu se stal Václav Klaus.
Zeman na to nikdy nezapomněl a v roce 2016 vyvolal na setkání v Tišnově pobouření nepovedeným bonmotem při odpovědi na dotaz, jak Sobotku odstranit z čela vlády. „Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, je k tomu jediná demokratická cesta, a to jsou svobodné volby, jež v daném případě budou za rok. Vypadáte mladě, takže roku 2017 se zcela určitě dožijete. A pak existuje nedemokratická cesta, ta se jmenuje kalašnikov,“ prohlásil.
Jak se zbavit Sobotky? Zeman zmínil kalašnikov. Děsí rodinu, vadí premiérovi![]() |
Vzájemné spory pak vrcholily kolem demise–nedemise Sobotkova kabinetu kvůli plánu premiéra dostat z vlády Andreje Babiše (ANO). Toho Zeman nakonec odvolal.
Za posledních pět let žádná oficiální návštěva
Zatímco v prvním volebním období svého prezidentského mandátu zavítal do Jihomoravského kraje pětkrát na oficiální návštěvu, v druhém – i kvůli zdravotním problémům – ani jednou. Ostatně při poslední účasti v roce 2017 jihomoravské hejtmanství zkrouhlo výdaje na jeho „spanilou jízdu“.
Kraj Zemanovi snížil náklady na doprovod, na jaře návštěva stála 700 tisíc![]() |
Pouze předloni v září na pozvání brněnské Základní školy Merhautova tam Zeman nečekaně zahajoval školní rok. A opět se to neobešlo bez kontroverzí. Uvedl totiž, že slyšel o dětech, které chodí do třídy hladové. Ředitelka pak musela vysvětlovat, že se nic takového už neděje a že šlo o pár případů z minulosti.
Na podzim roku 2013 pro změnu v reakci na to, že nemohl vystoupit na Masarykově univerzitě kvůli blížícím se sněmovním volbám, Zeman nepozval tehdejšího rektora Mikuláše Beka na udělování státních vyznamenání, což dodržoval i v dalších letech. Jeho nástupce Martin Bareš už na Hrad mohl, naopak se tam ale kvůli nesouhlasu se Zemanovou politikou odmítala dostavit někdejší rektorka Mendelovy univerzity a pozdější prezidentská kandidátka Danuše Nerudová.
Urazil hlavu státu, vysvětlil Zeman, proč nepozval brněnského rektora![]() |
V Brně po propuštění díky kontroverzní prezidentské milosti zakotvil odsouzený vrah Jiří Kajínek, naopak s trestem od soudů ve sporu se Zemanem odešel exradní Brna-středu Svatopluk Bartík (za Žít Brno). Před prezidentskými volbami v roce 2018 na Facebook napsal, že Zeman má rakovinu a do několika měsíců zemře. Nakonec se musel omluvit a zaplatit jako odškodné čtvrt milionu korun.
Nadnesené sliby z Ruska a Číny
Kromě sporů se Zeman v kraji věnoval i bohumilejším tématům. „Zajímal se o ekonomickou diplomacii a možnou pomoc jihomoravským firmám,“ vyzdvihl Hašek.
V minulosti Zeman mluvil o tom, že výrobce turbín ČKD Blansko může získat zakázky v Tádžikistánu, dnes ale i kvůli ruským vlastníkům na tom firma není dobře. Právě do Ruska mělo po jedné z mnoha Zemanových podnikatelských misí zamířit šest tisíc traktorů ze Zetoru Brno, nakonec šlo ale jen o stovky kusů.
Zetor získal obří zakázku v Rusku. Dodá traktory za půl miliardy eur |
Dodnes nestojí ani obří lázně v Pasohlávkách, k nimž se podepisovala memoranda při Zemanových návštěvách Číny. Areál se přitom měl stát vlajkovou lodí přílivu čínských investic do Česka.
Lázně jsou stále ve hře, posunutý termín dokončení zní rok 2027. Čínský investor tvrdí, že vše brzdí papírování i změna nálady Čechů vůči Číně, která ztratila přízeň kvůli podpoře Moskvy v konfliktu na Ukrajině. „Miloš Zeman měl od zakázek asi větší očekávání, já takové ne, ale přesto je to pro mě zklamání,“ zakončuje Juránek.
28. ledna 2017 |