iDNES.cz

Vinařství v Africe, lesnictví v Mongolsku. Brněnští studenti míří do světa

  7:06
Značí turistické trasy na Filipínách, v Jordánsku zase s tamními odborníky spolupracují na rozvoji cestovního ruchu. Teď pro pobyty studentů mimo Evropu získala brněnská Mendelova univerzita rekordních 23 milionů korun, což je nejvíc ze všech českých vysokých škol.

Studenti brněnské Mendelovy univerzity v minulosti vyrazili třeba na Filipíny, kde značili turistické trasy. | foto: Mendelova univerzita

Peníze pro brněnskou univerzitu tvoří asi pětinu z celkové částky. Studenti a akademici tak vyrazí třeba do Ghany, kde se zaměří na tropické lesnictví. Další zemí je Mongolsko, kde jsou značné problémy s odlesňováním.

„Tématem je nejen přirozená obnova lesa, ale i záchrana permafrostu. V Mongolsku je obecně nízké povědomí o významu lesů, které mizejí a výsledkem je eroze,“ uvedl mluvčí Mendelovy univerzity Filip Vrána s tím, že součástí projektu jsou také cesty zahraničních studentů do Brna.

Třeba právě z Mongolska, kde je problém s nedostatečným lesnickým vzděláváním.

Studenti se spolu s odborníky budou také zabývat rozsáhlým vinařským projektem ve škole Cape Peninsula University of Technology v Jihoafrické republice.

Obě školy spolu vytvořily vinařskou platformu, jejímž cílem je na základě prohloubení znalostí příčin, důsledků a rizik změn podnikatelského prostředí vytvořit aplikovaný výzkum pro vybrané regiony.

Podle rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové je důležité, že chystané projekty v sobě spojují více oborů a navíc přesahují do komerční a neziskové sféry.

„V dnešní době je propojení tradičních oborů, jako je lesnictví a zemědělství, s ekonomikou a plánováním regionálního rozvoje nutností při hledání řešení výzev, jako je klimatická změna,“ podotkla Nerudová.

Univerzita peníze využije na spolupráci s partnery ze třinácti států. „Jako naprosto unikátní bereme fakt, že počet námi požadovaných zemí byl jen o dvě vyšší. Dosáhli jsem takřka 90 procent úspěšnosti,“ poznamenala Michaela Menšíková z oddělení mezinárodních vztahů a internacionalizace Mendelovy univerzity.

Peníze z grantu rozděluje příspěvková organizace ministerstva školství. „Dobře si vedli akademici lesnické a dřevařské fakulty, kteří zaštítili přípravu řady mezifakultních projektů a dosáhli 54 procent národního rozpočtu v Asii díky projektům na Filipínách, v Thajsku nebo Kambodži. Tam například pomáhají v boji s ilegální těžbou dřeva,“ dodala Menšíková.

zpět na článek