Mendelova univerzita zná nového rektora, chce reagovat na klimatické výzvy

  10:10
Při seznamování možná bude muset ostatní ujišťovat, že není jmenovcem současného ministra zdravotnictví. Vojtěch Adam, devětatřicetiletý profesor chemie, od příštího února povede Mendelovu univerzitu v Brně. V pondělí jej ze čtyř kandidátů vybral hned v prvním kole akademický senát.

Dosavadní prorektor pro tvůrčí činnost a vedoucí ústavu chemie a biochemie Vojtěch Adam vystřídá jako rektor Mendelovy univerzity Danuši Nerudovou. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nový rektor se chce komplexně zaměřit na otázku zdraví, do níž spadá zdravá krajina i člověk, a ve vědě plánuje reagovat i na světové trendy, které ovlivňují společnost, jako je například úprava genomu organismů, což je podle něj nyní snadnější než dříve. Hodlá se věnovat také posilování role regionů.

„Budeme reagovat na dramatickou změnu přístupu k životnímu prostředí. Musíme k němu být šetrnější, aby bylo zdravější a udržitelnější. Naše univerzita se na toto zaměřuje už několik dekád a chceme v tom pokračovat,“ nastínil Adam své vize.

A přidal další oblast, na niž se univerzita pod jeho vedením zaměří. „Vše zastřešující klimatická změna a starost o půdu a krajinu je dnes neodmyslitelnou součástí plánů udržitelného rozvoje řady regionů i států po celém světě. A právě univerzitní prostředí, dynamické a progresivní, na tyto výzvy umí reagovat a připravovat odborníky schopné pracovat s nejmodernějšími technologiemi,“ uvedl Adam.

V pondělí po zvolení sršel radostí a neskrýval své nadšení. „Rektor je nejvyšší akademická pozice, které můžeme dosáhnout, takže pro mě znamená strašně moc. Teď se ve mně mísí spousta emocí, jsem šťastný a unavený,“ smál se absolvent oboru molekulární a buněčná biologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, jenž působí na Mendelově univerzitě jako prorektor pro tvůrčí činnost a vede ústav chemie a biochemie, na kterém pracuje od roku 2009.

Ve své výzkumné činnosti se zaměřuje na léčbu rakoviny, konkrétně jak potlačit růst nádoru a výrazně zvýšit účinnost protinádorové léčby, aplikaci moderních bioanalytických metod a pokročilých materiálů pro biochemické a biologické účely.

Za svůj výzkum získal několik ocenění, k nimž patří i cena Ligy proti rakovině Praha za publikace v oblasti klinické onkologie.

Jako nový rektor chce podpořit i multioborovou spolupráci. Mendelova univerzita podle něj může díky šíři svých činností hrát v měnícím se světě významnou roli.

Jestli se bude jeho výzkum slučovat s funkcí rektora, zatím nedokáže říct. „Výzkum je moje radost a štěstí. Věřím, že ať jsme v jakékoli pozici, kterou na univerzitě můžeme zastávat, nikdy bychom neměli zapomenout na to, proč jsme tuto práci začali dělat. Ne pro posty a funkce, ale právě proto, že jsme vědci a pedagogové,“ zamyslel se Adam.

Hodlá komentovat veřejné dění

V boji o post třicátého čtvrtého rektora „Mendelky“ měl tři protikandidáty – prorektora Martina Klimánka, profesora z fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií Otakara Holušu a ředitele odboru informačních technologií Stratose Zerdaloglua. Adam byl zvolen hned v prvním kole, kdy získal dvaadvacet hlasů z 31 přítomných senátorů.

Současná rektorka, ekonomka Danuše Nerudová, post neobhajovala. „Podařilo se splnit všechny cíle, které jsem si na ty čtyři roky předsevzala. Odcházet se mi nebude snadno, ale v lednu 2022 odejdu s čistým svědomím a dobrým pocitem, že po sobě zanechávám kus odvedené práce,“ prohlásila Nerudová s tím, že ji čekají nové výzvy. 

Rektora volí také VUT

Týden po Mendelově univerzitě si nového rektora zvolí také další z brněnských univerzit. O post šéfa Vysokého učení technického usilují nynější kvestor Ladislav Janíček, jenž působí rovněž na leteckém ústavu fakulty strojního inženýrství, a stávající děkan fakulty informačních technologií Pavel Zemčík. O nástupci Petra Štěpánka bude jasno příští úterý.

Konkrétní zatím být nechce, ale už několik měsíců se o ní mluví jako o možné kandidátce na prezidentku.

Nerudová věří, že její nástupce Adam naváže na její práci. „Celé čtyři roky se se mnou podílel na vedení univerzity. Myslím, že máme velmi podobné vize, kam univerzitu směřovat, a že si vytyčí odvážné cíle, které naplní,“ poznamenala.

Že na její práci bude chtít navázat, potvrzuje i Adam. „Čeká nás velká výzva s digitalizací studia. Tu započala Danuše a v tom budeme pokračovat. Také chceme být vidět nejen na regionální úrovni, ale rovněž ve středoevropském výzkumném a pedagogickém prostoru. I v tom navážu na současnou rektorku,“ vyjmenoval Adam.

Vzor u ní vidí i v tom, že se Nerudová vyjadřuje k veřejnému dění a společenským problémům. „Je dobré se k některým otázkám postavit čelem a odpovídat na ně,“ podotkl.