Na tlačenku a jitrnice ve stánku svítilo slunce, pochoutky už páchly

  12:42
Na zkažené masné výrobky narazili inspektoři Státní veterinární správy (SVS), když kontrolovali prodejce na trzích v brněnské Bystrci. Tlačenku, jitrnice, jelita a huspeninu neskladoval podle pravidel v chladu. Potraviny zapáchaly a roztékaly se. Prodejci hrozí až půlmilionová pokuta.

Inspektoři Státní veterinární během kontroly na trzích v Brně-Bystrci objevili zkaženou tlačenku, jitrnice, jelita a huspeninu. | foto: Státní veterinární správa

„Nedodržoval stanovené teploty nutné pro skladování a nezajistil dostatečnou ochranu před kontaminací z vnějšího prostředí,“ uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. 

Tlačenku, jelita, jitrnice a huspeninu dotyčný prodával, ačkoliv měl výrobky vyskládané venku a svítilo na ně slunce. Celkem inspektoři zajistili sedmnáct kilo takových potravin. 

„Prodejce nezajistil skladování při teplotě pod pět stupňů, jak stanovuje výrobce. Navíc u těchto vařených výrobků nabízených na přímém slunci byly již zjištěny počínající smyslové změny. Například roztékání tukové složky a počínající zápach. Inspektoři potraviny znehodnotili obarvením a nařídili neškodnou likvidaci,“ dodal Vorlíček.

Prodejci nyní hrozí v přestupkovém řízení až půlmilionová pokuta. 

„Veškeré nabízené zboží, tedy vařené i trvanlivé masné výrobky v celkovém množství 77 kilo, navíc postrádalo účinnou ochranu před kontaminací z okolního prostředí,“ uzavřel Vorlíček.  

Autor: