Na interaktivní výstavě ilustrátorky Podzimkové ožívá svět Malého prince

  6:34
Malý princ stráví advent v brněnském Moravském zemském muzeu. Úspěšná ilustrátorka Eliška Podzimková objíždí se svou výstavou Malý Princ celou republiku a její nejaktuálnější štace je Dietrichsteinský palác. Výstava vychází ze stejnojmenné knížky francouzského autora a letce Antoina de Saint-Exupéryho, kterou Podzimková ilustrovala.

Ke knížce, již si mnoho lidí zamiluje už v raném věku, si Podzimková musela hledat cestu.

„Byla pro mě spíš jen povinnou četbou ze šesté třídy, kterou jsem přelouskala pod lavicí,“ vypráví. Teď je z knihy nadšená a už se těší, až si ji za pár let přečte znovu a uvidí ji zase jinýma očima. „Ta knížka je geniální v tom, že ji můžete napasovat do jakéhokoli prostředí, doby, nálady,“ myslí si ilustrátorka.

Eliška Podzimková proslula i v zahraničí svojí technikou ručního dokreslování fotografií a tu samou techniku použila při tvorbě ilustrací do knihy Malý princ. Fotomateriál se vypravila nasbírat na Island. Rovněž v obrazech použila přírodní materiál odtamtud.

Právě tyto obrazy jsou středobodem brněnské výstavy. „Už během práce na ilustracích jsem přemýšlela, že bych udělala výstavu,“ líčí ilustrátorka. Sama nemá v lásce klasické expozice, proto je její výstava interaktivní.

„Mě neuspokojuje pověsit obrázky na zeď, aby se lidé koukli a zase šli pryč. Chtěla jsem udělat výstavu jako svět, do něhož se člověk vnoří,“ vysvětluje s tím, že teď pracuje na dalším podobném projektu inspirovaném Afrikou a Tanzanií.

Ilustrace doplňuje vesmírná výstava skla

Návštěvník prochází výstavou s mobilem v ruce a na obrazovce mu ožívají obrazy z knihy. Ve stanu se může zaposlouchat do audioknihy a při tom si hrát stínohru. Novinkou pro Brno je kreativní stanoviště, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet práci ilustrátora a sami si dotvořit některou z jejich fotografií.

Malý princ Elišky Podzimkové ale není jedinou interpretací této knížky, kterou muzeum nabídne. Zároveň s ní začíná v přednáškovém sále i výstava Planetami Malého Prince. Jejím hlavním motivem je spojení krásy vesmíru a půvabu skla.

„Skláři mají k vesmíru blízko a mám mnoho přátel mezi astronomy. Jeden z nich mě inspiroval k vytvoření tohoto příběhu a jeho položení do astrotématu,“ říká sklářka Alice Dostálová, která s muzeem spolupracuje už třicet let.

Z knihy Malý princ ráda čte svým vnoučatům. Přitom jim ale vysvětluje souvislosti týkající se kosmu. „Moje výstava je trochu odlišná, nedrží se pevně konceptu knihy. Je to můj sklářský příběh, který převypráví příběh malého chlapečka, příběh vesmíru a příběh mojí galerie,“ popisuje Dostálová.

Prezentovány jsou skleněné figurky a baňky vyrobené sklárnou Jaroslava Svobody doplněné astrofotografiemi Karla Bůny a Petra Horálka.

Obě výstavy se konají od 16. listopadu do 5. března. „Jsme potěšeni, že se můžeme podílet na tomto projektu, a věříme, že se nám společně podaří udělat svět kolem nás zase na chvíli lepším, výstavou rovněž vyvrcholí oslavy 30. výročí založení Dětského muzea Moravského zemského muzea,“ dodává šéf muzea Jiří Mitáček.

Autor: