Domy v brněnském Bronxu zdobí Mendel i pilot RAF, další malby přibudou

  12:40
Fasády domů v takzvaném brněnském Bronxu, tedy ve vyloučených lokalitách na Cejlu či ve Francouzské poblíž centra Brna, ozdobí velkoplošná díla. První malbu této městské galerie už mohou lidé na domech vidět, další budou přibývat.

V ulicích Brna vzniká Městská galerie. Na fasádách domů vznikají malby od různých umělců. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

První velkoplošná malba je už kompletně hotová na ulici Cejl a zobrazuje zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela, jak kontroluje hrách, se kterým dělal své pokusy právě v Brně.

„V tuto chvíli vzniká druhá malba na Francouzské 38, a pokud nám to dovolí počasí, rádi bychom do konce roku dostali z papíru na zeď další tři díla,“ uvedl brněnský spisovatel a nakladatel Martin Reiner, jenž za nápadem oživení brněnského ghetta stojí.

Ve Francouzské se fasáda proměňuje pod rukama výtvarníka Jana Šrámka. Jeho dílo zachycuje letadlo pilota RAF Jana Chalupy, brněnského rodáka, který zahynul při cvičném letu v roce 1940.

Reiner uspěl s projektem v rámci brněnského participativního rozpočtu, díky čemu dostane od města na první část svých plánů téměř 1,5 milionu korun. Další chce získat pomocí sbírky a spolku Nový Bronx.

„Od nápadu k realizaci uplynul rok a půl. Může se to zdát jako dlouhá doba, ale kdo něco podobného někdy zkusil, asi tuší, že už to, že se kýženého cíle vůbec podařilo dosáhnout, není věc samozřejmá.
Ale jsme pořád svým způsobem teprve na začátku,“ doplnil Reiner. 

Postupně by měla Městská galerie nabízet 20 až 30 velkých nástěnných obrazů a každý z nich by měli mít na starosti renomovaní umělci.

Autor: