Archeologové vykopali v zámecké zahradě potrubí ze 600 let starého dřeva

  14:42
Při rozsáhlé obnově zámecké zahrady v Lysicích na Blanensku narazili archeologové na nevšední objev. Mimo jiné vykopali i část původního dřevěného potrubí, které je zhotovené ze 600 let starého dřeva.

Při rozsáhlé obnově zámecké zahrady v Lysicích na Blanensku našli archeologové potrubí ze šest století starého dřeva. | foto: Státní zámek Lysice

Expert v oblasti dendrochronologie pak na základě zřetelných podkorních letokruhů – těch, které jsou vytvořené v roce pokácení stromu – stanovil letopočet 1400 až 1401.

„Jedná se tedy o zatím nejstarší dochované dřevo na zámku,“ upozorňuje kastelánka Martina Rudolfová.

Podle způsobu opracování šlo zřejmě o trám, takzvanou pozednici, z doby tvrze, která stála na místě dnešního zámku a spolu s celým panstvím ji drželi páni z Kunštátu. „Poté byl trám využit na novověké potrubí,“ domnívá se.

Artefakt byl převezen ke konzervaci k odborníkům na Fakultu restaurování Univerzity Pardubice do Litomyšle a poté jej lidé spatří v novém návštěvnickém centru obnovené zahrady.

Její revitalizace mezitím pokračuje. „Pracuje se na sklenících, sloupech kolonády i cihlových zídkách a schodištích. Zahájili jsme i restaurování terakotové sochařské výzdoby,“ shrnuje kastelánka.