Mladík s nožem přepadal ženy a děti, policisté si na něj počíhali v parku

  12:22
Celkem čtyřikrát se vydal jednadvacetiletý muž s nožem v ruce loupit do brněnských parků. Vyhlédl si vždy děti nebo mladé ženy, bral jim peníze a mobilní telefony. Policisté si na něj zhruba po týdnu počkali a zadrželi jej.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Mladík bez stálého bydliště je závislý na drogách. Nejprve se rozhodl obrat tři chlapce ve věku od devíti do třinácti let v parku u Kounicových kolejí v Brně. 

„Pohrozil jim nožem a důrazně požadoval jejich telefony. Vyděšení hoši mu vydali své mobily v celkové hodnotě téměř 20 tisíc korun. Pachatel pak z místa utekl,“ popsal Jaromír Komenda, vedoucí brněnského oddělení obecné kriminalistiky. 

Telefony následně mladík prodal překupníkům, za hotovost si kupoval jídlo a také drogy.

Následující týden podobným způsobem uloupil mobilní telefony a několikatisícovou hotovost devatenáctileté a jednadvacetileté ženě v parku pod hradem Špilberk.

Poslední obětí byla čtyřiadvacetiletá žena, kterou lupič přepadl minulé pondělí. „Využil chvíle, kdy se sehnula pro kaštan, a s nožem v ruce jí pohrozil. Takto získal peněženku s několika téměř bezcennými rumunskými bankovkami,“ sdělil policejní mluvčí Bohumil Malášek. 

Nejdřív hrozil kuchyňským nožem, potom příborovým

Kriminalisté tušili, že se mladík odhodlá k dalšímu činu, a minulé úterý večer si na něj počkali pod Špilberkem. Zadrželi ho, když s nožem opět procházel v podhradním parku a vyhlížel další možnou oběť.

„Důležité bylo, že s námi spolupracoval Okresní soud v Brně a státní zastupitelství, takže jsme mohli nahromadit množství důkazů a pachatele vzít do vazby. Povedlo se nám to ve výjimečně krátkém čase,“ podotkl Komenda. 

Podle mluvčího Maláška měli oloupení lidé štěstí, že se nebránili, a pachatel jim proto neublížil.

Kriminalisté využili záznamy z bezpečnostních kamer i výpovědi přepadených. „Pachatel k prvním dvěma přepadením využíval kuchyňský nůž, pak o něj ale přišel. U dalších dvou přepadení měl zvláštní příborový nůž, poškození jej popisovali jako nebezpečnou břitvu,“ poznamenal Komenda. 

Muži, který své skutky přiznal, hrozí za loupežné přepadení dva roky až deset let ve vězení. Kriminalisté ho podezírají i z další trestné činnosti, zatím však trestaný nebyl. 

Loupežných přepadení v Brně podle policistů přibývá. Zatímco před dvěma lety řešili kriminalisté osmdesátku případů, loni to byla téměř stovka. Letos už evidují 110 případů. Policisté obvykle objasní zhruba polovinu takových případů.