Loutkovodiči rozhýbali horolezeckými lany sedmimetrového kovového rytíře

  17:28
Největší česká kovová loutka vysoká 7,6 metru se „prošla“ po brněnském výstavišti. Otevřela tak veletrhy cestovního ruchu GO a Regiontour. Do Brna ji přivezli z pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit, které se na veletrhu také prezentuje.

Loutka, jež je zapsaná v České knize rekordů, má podobu rytíře, který se však dokáže proměnit v anděla.

„Umí pomalu kráčet, pokleknout, mávat rukama i křídly a mrkat,“ popsal Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den Pelhřimov.

Fotogalerie

Loutku na akce berou velmi sporadicky, přibližně třikrát do roka, protože její přeprava je složitá. A rozpohybovat kolos vážící 1,7 tuny taky není snadné. 

„Má hybnost jako klasická marioneta, která má nad sebou šňůrky a kříž pro vodění loutky. Za pomoci horolezeckých lan a kladek ji ovládá devět loutkovodičů, z nichž jeden je i uvnitř těla a zajišťuje hybnost hlavy a křídel,“ vysvětlil Marek.

Marionetu podle návrhu Josefa Sodomky vytvořil kovář Petr Píša z Třeště na Vysočině, jenž se při její výrobě inspiroval i spoluprací s Divadlem bratří Formanů.

Na stánku v pavilonu P je až do neděle k vidění i zmenšený model loutky vysoký 180 centimetrů. 

Na výstavišti si návštěvníci Go a Regiontour až do neděle mohou vytipovat i to, kam zavítají na výlet nebo třeba dovolenou. Nebudou chybět ani prezentace jednotlivých krajů. 

„V pavilonu P návštěvníkům ukážou, že na letošní sezonu mají pro cestovatele připravenou řadu zážitků,“ řekl Michal Svoboda ze společnosti Veletrhy Brno. 

GO a Regiontour

● Otevírací doba

16. - 18. 1. od 10 do 18 hodin

19. 1.  od 10 do 16 hodin 

Vstupné 

Pátek a sobota 17. a 18. 1. 

Základní 180 Kč 

Zlevněné 140 Kč 

Rodinné 280 Kč 

Neděle 19. 1. 

Základní 140 Kč 

Zlevněné (senioři od 60 let) 80 Kč

Na cestách po českých i moravských krajích lze obdivovat významné přírodní památky, znovuoživení sklářského řemesla, méně známé turistické destinace nebo navštívit významné sportovní události. 

Jihomoravané budou letos lákat na méně známá místa. „U cestovního ruchu se snažíme reagovat na přeplněnost některých turistických destinací, takzvaný overtourism, nabídkou nových atraktivních míst v našem regionu,“ řekl hejtman Bohumil Šimek. 

Program v expozici, na níž spojil kraj síly s městem Brnem, nabídne kvízy a soutěže o zajímavé ceny, ochutnávky piva a vína, s tematickými pořady se představí VIDA! science centrum a virtuální realitu zprostředkuje Zoo Brno.