U lomu v Moravském krasu zrušili těžební právo, stal se přírodní památkou

  14:38
Lom Seč je nově přírodní památkou CHKO Moravský kras. V bývalém kaolinovém lomu u obce Rudice na Blanensku se sice netěží už od roku 1993, přiléhá k němu však schválený dobývací prostor a těžební právo mu odebrali až nyní.

„Tím, že došlo ke zrušení dobývacího prostoru, a nehrozilo tak jeho další rozšiřování do okolních lesů, mohl být lom vyhlášen přírodní památkou s omezeným vstupem,“ uvedl ředitel Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny Tomáš Vrška.

Klub českých turistů tak nyní ve spolupráci s Mendelovou univerzitou, na jejíchž pozemcích se lom nachází, připravuje úpravu turistického značení. „Počítá se i s odbočkou do samotného lomu. Navíc se vyhneme stávajícímu úseku asi půl kilometru zelené turistické trasy po silnici. Po nově přeložené zelené trase povede i naučná stezka Rudické doly,“ oznamuje předseda rady značení Pavel Přílepek.

Cesta napříč zatopenou pískovnou turistům poodhalí přírodní zajímavosti. Podle Lubomíra Dobrovolného z Mendelovy univerzity by vše mělo být hotové zhruba do dvou měsíců. „Nyní je v lomu naučná stezka vyznačená provizorně a všude okolo lomu varovné cedule. Lidé by se aktuálně měli řídit těmito cedulemi a v rámci vlastní bezpečnosti se pohybovat pouze po stezce,“ upozorňuje Dobrovolný.

Prostor bývalé těžební jámy je oblíbený zejména kvůli malým jezírkům, kam se někteří turisté chodí koupat, a vizuálně atraktivním pestrobarevným stěnám a svahům okolo.

CHKO Moravský kras, pod níž nová přírodní památka spadá, vyzdvihuje důležitost lomu z hlediska živé přírody i geologie. Vyhlášení přírodní památkou má podle ochránců pomoci udržet atraktivní fenomén pro další generace.

Bývalý lom Seč u Rudice na Blanensku.

Bývalý lom Seč u Rudice na Blanensku.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: