iDNES.cz

Za koupání na „malém Jadranu“ se bude platit, nápor lidí už nezvládal

  10:52
Unikátní scenérie láká do lomu na Janičově vrchu u Mikulova na Břeclavsku ke koupání tisíce lidí, ne nadarmo se mu přezdívá malý český Jadran. Jenže právě nápor tolika návštěvníků dává přírodní památce už léta pořádně zabrat. Ochránci přírody tady proto už na konci června omezí vstup.

Čistá a teplá voda obklopená strmými stěnami vápencových skal. Unikátní scenérie láká do lomu na Janičově vrchu u Mikulova na Břeclavsku ke koupání tisíce lidí. | foto: Jiří Kmet

„Po delším hledání se nám podařilo najít provozovatele, který dokáže splnit naše poměrně náročné podmínky tak, aby zátěž pro přírodní prostředí lomu byla mnohem menší než v minulosti. Hlavní změnou bude omezení počtu návštěvníků na sto osob v jednom okamžiku. V předchozích sezonách bohužel nebyly výjimkou dny, kdy se v lomu tísnilo až tisíc lidí,“ uvedl Jiří Kmet ze Správy CHKO Pálava, která o lom pečuje.

Kromě počtu se bude více regulovat i chování návštěvníků. Budou moci například používat pouze ekologicky šetrné opalovací prostředky, aby nedocházelo ke znečišťování vody.

Od konce června se bude v lomu vybírat vstupné sto korun na dospělého. Na druhou stranu ale přibudou třeba toalety, voda na mytí nebo odpadkové koše, které tady v minulosti chyběly.

„V tuto chvíli finišujeme s přípravami. Kromě instalace mobiliáře nebo umístění bezpečnostních prvků musíme také zprovoznit internetové stránky, které návštěvníkům předem podají potřebné informace,“ oznamuje nová provozovatelka lomu Romana Ertlová.

„Ráda bych návštěvníkům nabídla kvalitativně novou úroveň zážitku z tohoto místa. Turisté i místní si tak při své návštěvě lomu budou v létě moci vychutnat nejen krásné přírodní scenérie, ale například také ranní lekce jógy nebo večerní komorní koncerty,“ naznačuje Ertlová.

Zatopený vápencový lom se v posledních deseti letech objevil v mnoha průvodcích, což přineslo obrovský nápor lidí. Ochránci přírody dlouhodobě čelili problémům s odpadem, ničením přírodního prostředí i kritice, že situaci neřeší.

„Nikdy jsme nechtěli lom veřejnosti úplně uzavřít, zastáváme totiž názor, že lidé mají mít umožněn do přírody přístup, pokud je to jen trochu možné. Situace však již byla neudržitelná,“ vysvětluje Jiří Kmet.

Nový systém by měl prospět jak organismům, které se v lomu vyskytují, tak také obyvatelům severní části Mikulova, která bývala v létě dopravně přetížena.

zpět na článek