V Brně zuří bitva o jméno historické lodi, politici nechtějí název Moskva

  9:18
Když už to vypadalo, že rezavějící loď Dallas na břehu Brněnské přehrady skončí ve šrotu, stal se zázrak. Díky nadšencům se plavidlo z roku 1955 stalo kulturní památkou a dopravní podnik rozhodl o jeho opravě. Teď vzbuzuje vášně pojmenování lodi, měl by se jí totiž vrátit původní název Moskva.

Na rekonstrukci lodě Dallas za 15,6 milionu korun dohlédli i památkáři, od roku 2013 je totiž plavidlo kulturní památkou. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

O tom, že se lodi vrátí původní jméno, informoval již dříve dopravní podnik, pro byli i lidé hlasující v anketě. Jenže naopak striktně proti se postavili politici v čele města.

Fotogalerie

„Po renovaci lodi si zasloužíme jiné pojmenování. Patos minulosti nepotřebujeme,“ řekl náměstek primátorky Robert Kerndl (ODS).

Radní z KDU-ČSL Jaroslav Suchý má také za to, že název Moskva už je mimo. „Z mého pohledu byla loď pojmenovaná v nějakém historickém kontextu, který dnes už neoslavujeme,“ tvrdí Suchý.

Podobně smýšlí také jeho lidovecký kolega Petr Hladík. A svérázně svůj nesouhlas odůvodnil i další náměstek primátorky Oliver Pospíšil z ČSSD. „Na Moskvu je loď moc malá,“ pousmál se.

Vedení města teď zvažuje, jak loď, která je kulturní památkou od roku 2012 a její obnova přijde na zhruba 16 milionů korun, pojmenovat.

Z programu svého středečního jednání radní tento bod stáhli, nicméně ve hře je několik variant. Dallas to ale nebude, protože jeden funkční už ve své flotile dopravní podnik má.

Jaké jméno by měla nést opravovaná loď?

celkem hlasů: 2662

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 13. února 2020. Anketa je uzavřena.

Moskva 1521
Morava 1067
Bratislava 74

Lidovci mají jasno. „Nové lodě máme pojmenované po partnerských městech a jedna stará, z roku 1949, nese název Brno, což je sídelní město Moravy, takže i další historická loď by se měla jmenovat Morava,“ poznamenal náměstek primátorky Hladík.

Piráti a ČSSD se přimlouvají za partnerské město Bratislavu. A nejsilnější ODS je neutrální. „Oba názvy jsou v pohodě, budeme se o tom bavit v pondělí na poradě vedení města,“ uvedl Kerndl.

V pohodě ale nejsou lidé, kteří opravu plavidla iniciovali. Například pamětník, dnes třiasedmdesátiletý Lubomír Strážnický, který sbírá dokumenty o přehradě a zejména o lodích. „Kdyby se loď měla jmenovat Lenin, budu proti. Ale Moskva je město, nic nám neudělala. Překřtít loď potřetí navíc podle námořnické pověry přináší smůlu,“ reagoval Strážnický.

Také generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek loni na podzim slavně oznámil: „Vracíme se k historii, takže si myslím, že jméno Moskva bude lodi slušet.“

Teď on i celá městská akciovka čeká na verdikt. „Budeme ho respektovat,“ prohlásila mluvčí podniku Hana Tomaštíková.

Loď od loňského února renovují do původní podoby v doku v Hlavečníku u Pardubic. Na přelomu dubna a května by se měla vrátit na „prýgl“.

Brněnská loď se vrací do podoby z 50. let (říjen 2019):