Kolaudace na brněnském letišti je finta, tvrdí komise. Nájem navrhne ukončit

  14:07
Společnost Letiště Brno nedodržela dohodu, která jí zaručuje výhodné šedesátileté podnikání na lukrativních krajských pozemcích v Tuřanech. K takovému závěru směřuje kontrolní skupina složená z jihomoravských koaličních i opozičních zastupitelů. Firma to odmítá.

Podle zjištění MF DNES chce komise krajskému úřadu doporučit, aby nevýhodné smlouvy na dlouhodobý pronájem pozemků i samotného letiště vypověděl a vyjednal výhodnější podmínky.

Fotogalerie

Původně kraj pronajal parcely soukromé firmě Brno Airport Logistic Park, která však sfúzovala s Letištěm Brno. Povinnosti vyplývající ze smluv tak přešly na ně. Mezi podmínkami dohody s krajem kvůli užívání pozemků u letiště na 60 let se píše, že do května 2017 na nich bude stát alespoň jedna zkolaudovaná stavba jako základ budoucí logistické zóny.

Kraj nedávno na dotazy MF DNES odpověděl, že společnost požadavek včas splnila – tím, že provedla kolaudaci inženýrských sítí, konkrétně optických kabelů a přípojky nízkého napětí.

Kontrolní skupina má však názor jiný. „Podle dokumentů, které máme k dispozici, se potvrzuje mé podezření. A sice, že firma nesplnila podmínky smluv zaručující věcné břemeno na užívání dotčených pozemků na šest desítek let. Máme právní posudky, které říkají, že kolaudace inženýrských sítí se nepočítá. Přímo ve smlouvě s krajem je totiž definováno, co je myšleno stavbou,“ přiblížil závěry kontrol koaliční zastupitel Petr Kunc (TOP 09), který vznik speciální skupiny inicioval.

Kraj couvá. S Letištěm Brno chce smlouvy znovu probrat

MF DNES měla možnost do jedné ze smluv nahlédnout. Z ní plyne, že výstavba má spočívat zejména ve vybudování skladových, distribučních, manipulačních a výrobních prostor. Dále pak budov pro kanceláře či nákladní dopravu. Samotné inženýrské sítě jsou pro naplnění projektu nedostačující.

S výsledky šetření Kunc seznámí zastupitelstvo. „Hejtmanství by nyní mělo vypovědět smlouvy na pronájem pozemků i samotného letiště a domluvit lepší podmínky. Tedy vyjednat nájem na kratší dobu a za rozumné peníze. Firma má teď platit nájemné do výše odpisů, což je v podstatě nic,“ zdůraznil Kunc.

Vedení kraje je podle radní pro oblast majetku Taťány Malé (ANO) připraveno s Letištěm Brno vyjednávat. Malá dokonce stáhla z jednání rady nové smlouvy zaručující firmě další podnikání na zmiňovaných krajských pozemcích.

„Přemýšlela jsem o té situaci a diskutovali jsme o tom i na schůzi vedení kraje. Chceme s letištěm jednat, zda vůbec zřizovat věcná břemena, na kolik let a za kolik peněz. A netýká se to jen dotčených pozemků, ale i užívání letiště jako takového. Ve vedení kraje jsme se dohodli na konkrétních krocích. Zatím je ale neprozradím. Je slušné nejprve tuto věc projednat s druhou stranou,“ nastínila Malá.

Vše je v naprostém pořádku, tvrdí majitelé Letiště Brno

Akcie společnosti Letiště Brno nyní vlastní investiční skupina Accolade, která důrazně popírá, že neplní závazky vůči hejtmanství.

„Dotčené pozemky jsou součástí tuřanského letiště od okamžiku, kdy společnost Letiště Brno převzala provozování od státního podniku Česká správa letišť. Smlouva následně přešla podle zákona na Jihomoravský kraj a ten se tak stal pronajímatelem namísto zmiňovaného státního podniku. V postavených halách je v souladu se stavebním zákonem povoleno jejich užívání nájemci v rámci zkušebního provozu, což je naprosto obvyklý postup,“ uvedl mluvčí letiště a majitelů Jakub Splavec.

Upozornil také, že vedení společnosti s postupem speciální kontrolní skupiny zastupitelů nesouhlasí.

„S jejím iniciátorem, panem Kuncem, jsme se chtěli sejít, abychom mu problematiku vysvětlili, protože podle nás se jeho jednání zakládá na neznalosti tématu a jeho vyjádření pro média v této věci neodpovídají skutečnosti. Z našeho pohledu je všechno v naprostém pořádku a podle platných smluv,“ dodal Splavec.

Nájemní smlouvy byly podepsány už v roce 2007 za hejtmana Stanislava Juránka (KDU-ČSL). Aby si kraj po deseti letech pohlídal, zda firma splnila podmínky, doporučila dříve i advokátní kancelář KŠD Legal v analýze smluv, kterou nechal vypracovat ještě Juránkův nástupce Michal Hašek (ČSSD).

Kontroverzní smlouvy na pronájem pozemků i samotného letiště byly i velkým tématem před posledními krajskými volbami. Především hnutí ANO slibovalo, že smluvní strany prověří. Učinilo tak před dvěma lety, ještě před vznikem logistického parku. Na žádné změny však kraj zatím nepřistoupil.