Po osmi měsících se z Brna znovu létá do Londýna, přibýt má i Itálie

  10:56
Od poloviny loňského října bylo Brno bez pravidelného leteckého spojení. Až dnes po několika odkladech dopravce Ryanair znovu obnovil lety do Londýna. Za měsíc slibuje také lety do italského Bergama poblíž Milána.

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Odpoledne odletí z brněnského letiště v Tuřanech první pravidelná linka do Londýna. Stane se tak po téměř osmiměsíční pauze vyvolané pandemií koronaviru.

Spoj, který funguje od roku 2005, bude zatím létat dvěma rotacemi týdně v pátek a v neděli.

Začátkem června měl původně dopravce Ryanair obnovit taktéž zrušené pravidelné lety do Bergama poblíž italského Milána. Start ale odložil na začátek prázdnin.

Jde už o několikátý odklad, jako tomu bylo dosud i u letů do Londýna. Teprve se tak uvidí, zda společnost dostojí svým slibům.

Další pravidelné linky z Brna jsou ovšem v nedohlednu. Původně chtěl letos začít pravidelně létat z Kyjeva ukrajinský dopravce SkyUp, ale nakonec všechny plánované rotace na letní sezonu zrušil.

„Vedení letiště zůstává s dopravcem i nadále v kontaktu a jedná o spolupráci,“ doplnil mluvčí brněnského letiště Jakub Splavec.

Kromě obnovených spojů do Londýna lze v Brně nastoupit i na charterové lety do destinací v Bulharsku, Egyptě či Turecku nebo také na řecké ostrovy Zakynthos, Rhodos, Kréta, Kos a Korfu.

„Rozjezd dovolenkové sezony sledujeme po měsících temna s velkým očekáváním a naplněni optimismem. Tak jak to nyní vypadá, by mohla být letošní letní sezona minimálně poloviční proti rekordnímu roku 2019. Nabídka letních spojů je prakticky stejná, jako byla v roce 2019, ale zatím s nižším počtem rotací. Samozřejmě nadále záleží na vývoji situace v jednotlivých zemích i u nás,“ doplnil Splavec.

Letiště kvůli omezení pohybu v pandemii odbavilo za celý loňský rok pouze 86 tisíc cestujících, což je ve výsledných číslech o 84 procent méně než v roce 2019. Nejhorší období v novodobé historii tuřanského letiště skončilo ztrátou hospodaření v rozmezí 60 až 75 milionů korun.

Autor: