Vstupné do parku v Lednici bude dobrovolné. Většina zaplatí, věří památkáři

  8:48
Platit, neplatit, znovu platit. Národní památkový ústav každý půlrok zveřejní novou informaci týkající se vstupného do zámeckého parku v Lednici. Poslední prohlášení zní tak, že na jaře se u vstupu objeví platební automaty, ale zakoupení vstupenky bude dobrovolné.

Zámek Lednice | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Lednický zámecký areál má skutečně výjimečnou hodnotu, což potvrzuje i­ jeho zápis na seznam světového dědictví UNESCO a zájem široké veřejnosti. S tím jsou však spojené i vysoké finanční náklady na jeho údržbu a obnovu,“ sděluje generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

V parku v posledních letech narůstal vandalismus ze strany návštěvníků. Vybrané vstupné má být použito na pokrytí škod, aby zámecký park zůstal v co nejlepším stavu.

Fotogalerie

„Věřím, že naprostá většina návštěvníků vnímá mimořádnou kulturní a přírodní hodnotu tohoto areálu, chápe význam tohoto kroku a na údržbu a obnovu parku ráda přispěje. Dospěli jsme však k závěru, že rozhodnutí, zda přispět, či ne, ponecháme na samotném návštěvníkovi,“ podotkla Goryczková.

Památkáři už jednou ze záměru vybírat vstupné couvli, poté se k němu zase vrátili. Nyní tedy zvoli kompromisní variantu.

Prostředky z výnosů ze vstupného budou použity na obnovu stromových a keřových porostů, údržbu a opravy spojené s nepřetržitým provozem závlah či odstranění škod způsobených dlouhodobým suchem a škůdci.

Dobrovolné vstupné ve výši 30 korun bude možné uhradit ve čtyřech platebních automatech, a to formou hotovostní i bezhotovostní platby.