iDNES.cz

V brněnské nemocnici pěstují vlastní konopí pro pacienty, hledají další využití

  15:26
Konopné tobolky ke zmírnění bolesti podává Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA) svým pacientům už několik let. Dosud však musela látku do nich kupovat, sama konopí pěstovala převážně k výzkumným účelům. Teď už ovšem dosáhla takové kvality, že jej může využít i k léčení.

Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně podávají pacientům ke zmírnění bolesti tobolky s léčebným konopím. To si teď nemocnice sama pěstuje. | foto: FNUSA

Rostliny vědci pěstují v řízených podmínkách, pravidelně jim regulují světlo, teplo, vlhkost i oxid uhličitý.

„Můžeme tak zajistit, že produkty budou obsahovat stále stejné množství účinných látek. Konopí má navíc schopnost vtahovat a koncentrovat v sobě veškeré prvky látek z půdy, a to včetně těch škodlivých. I tohle máme v naší pěstírně pod kontrolou,“ přibližuje vedoucí výzkumník Václav Trojan.

„Tyto podmínky je stěžejní neustále udržovat. Jedině tak pak můžeme vzniklý produkt nazvat lékem,“ podotýká.

Zůstávají neprobádané možnosti

Léky z konopí od svaté Anny používají zejména pacienti s bolestmi zad, artrózami nebo revmatem. V budoucnu by nemocnice chtěla konopí využít i v oblasti neurologie nebo dermatologie.

„Existuje stále spoustu otázek, na které hledáme odpovědi. Je tu tolik doposud neprobádaných oblastí. Už teď však víme, že bezpečnostní rizika konopných léků jsou mírná až nulová,“ oznamuje vedoucí nemocničního Centra pro léčbu bolesti Radovan Hřib.

Úsměvy a marihuanový opar. V Brně „kouří“ konopí pod lékařským dohledem

Výzkumem léčebného konopí se zabývá Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC), které je společným pracovištěm FNUSA a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Konopí jako takové obsahuje přes 480 látek, které se vědci snaží izolovat a jejich účinky samostatně zkoumat.

„Není to jenom o THC nebo v poslední době velmi skloňovaném CBD. V marihuaně doposud dokážeme definovat přes 120 kanabinoidů. Cesta od klinické studie ke schválenému léčivu je ale velmi dlouhá,“ líčí Trojan.

Fakt, že ve FNUSA probíhá proces od počátečního výzkumu rostliny přes její šlechtění a pěstování po výrobu konopných tobolek a jejich předepisování pacientům, označuje nemocnice za výjimečný. „Dovolím si tvrdit, že s ohledem na naše technologie a produkci materiálu v medicínské kvalitě jsme v tomto unikátní,“ říká Trojan.

18. dubna 2018

Autor:
zpět na článek