Adamov získal novou dominantu, u nádraží usazují lávku přes koleje

  12:24
Celkem 150 tun váží konstrukce, kterou ráno začali specialisté usazovat jako součást modernizované stanice v Adamově na nyní opravované železnici mezi Brnem a Blanskem. Přístupná pro pěší má být padesátimetrová lávka v půlce srpna.

Společnost Switelsky Rail CZ usadila lávku na betonové podpěry zatím provizorně.

„Po aktivaci ložisek ji usadíme do definitivní polohy. Pak se dokončí pochozí povrchy, betonáž a podle návrhu architekta povrchová úprava. Vše doplní osvětlení, kamerový systém, informační panely a ochranné mříže,“ přiblížil projektový manažer společnosti Jan Parchanski.

Samotná lávka váží 46 tun, přístupová rampa k ní 54 tun a schodiště od 18 do 30 tun. Montáž začala v dílnách v lednu, od května se pracovalo přímo na místě.

„Stavba se musela založit do přilehlého svahu a vysoko nad úrovní terénu vytvoří místní dominantu. Pro nás to byla hezká stavařská výzva,“ podotkl Parchanski.

Železniční mosty ustoupily o několik metrů modernějším nástupcům

Lidé budou moct lávku využít jako přechod přes kolejiště od půlky srpna. Od 12. prosince, kdy se po výluce vrátí na trať vlaky, bude sloužit jako přístup na dvě nová nástupiště.

Rekonstrukce adamovského nádraží za 834 milionů korun běží od loňského října, její součástí je i obnova kolejiště, vybudování a rozšíření opěrné a protihlukové stěny, modernizace vnitřních prostor výpravní budovy a stavba parkoviště pro 30 aut.

„Stavební práce i přes mírné komplikace probíhají podle plánu. Podařilo se nám již z větší části dokončit umělé stavby a začínáme s pracemi na nástupištích a železničním spodku,“ oznamuje Parchanski.

23. května 2022

Autor: