Místostarosta s přáteli postavil chybějící lávku k zastávce, ale načerno

  10:26
U vlakové zastávky v Brně ve Starém Lískovci nedávno vyrostl mostek přes potok. Místostarosta této městské části Jiří Dvořáček z KDU-ČSL se jeho stavbou chlubil na svém Facebooku. Jenže, jak vyšlo najevo, neměl na něj žádné povolení.

Lidovecký místostarosta Starého Lískovce Jiří Dvořáček (na snímku) s přáteli a známými postavil lávku přes potok Leskava k vlakové zastávce. | foto: Facebook Jiřího Dvořáčka

Od loňského podzimu funguje ve Starém Lískovci nová vlaková zastávka. Pro místní i přespolní výhoda, že vystoupí rovnou na západě Brna. Jenže vedení města nebylo ve stejné době schopno k zastávce postavit plnohodnotnou přístupovou cestu a terminál MHD. K vlaku se dá dostat jen oklikou po provizorním chodníku z nedaleké ulice.

Řada místních tak přeskakovala potok Leskava nebo chodila po prknech, která přes něj někdo položil. Nedávno se ale na tomto místě objevila lávka. „Přátelé, je hotovo. Chtěli bychom vám všem věnovat lávku, která vede přes Leskavu u vlakového nádraží ve Starém Lískovci,“ chlubil se na Facebooku místostarosta městské části Jiří Dvořáček (KDU-ČSL).

Jenže o této stavbě nikdo z povolaných nevěděl. Stavební úřad dotazy MF DNES, zda jde o nelegální stavbu, vyhodnotil jako podnět k místnímu šetření. „Stavební úřad provede kontrolní prohlídku,“ sdělila vedoucí stavebního úřadu ve Starém Lískovci Daniela Vašková.

Podle Povodí Moravy, které je vlastníkem toku i břehů, jsou kvůli mostku s úřadem již v kontaktu. „Stavba vznikla bez našeho vědomí a v současnosti po dohodě se stavebním úřadem městské části Brno – Starý Lískovec činíme kroky k odstranění černé stavby,“ popsal mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Místostarosta uznává, že je to taková „partyzánská akce“, nicméně si myslí, že je to lepší a bezpečnější, než když tam byly dosud jen nějaké překlady. „Ta lávka je tam navíc jen položená, není pevně spojená se zemí, takže je na tom vlastně podobně, jako bych tam dal prkna,“ prohlásil Dvořáček.

Na dotaz MF DNES, proč staví s partou známých a přátel načerno, a jestli si neměl vyřídit povolení, reagoval, že papírování trvá velmi dlouho. Situaci se snažil navíc bagatelizovat tím, že takových černých lávek je v Česku spousta. „Navíc tady ta je v polích, vede k tomu jen pěšina, ale místními hojně využívaná,“ pokračoval.

„Ale určitě máte pravdu, měli jsme si povolení vyřídit. Teď to budeme asi muset odstranit, i když nám lidé fandí. Klidně o tom pište, aspoň tomu děláte reklamu,“ dodal místostarosta.

Autor: