Středomořská houba překvapila přírodovědce, v Brně vyrostl vzácný lanýž

  17:16
Klasické podzimní rytí záhonu v brněnské botanické zahradě přineslo nečekaný objev. Přírodovědci při něm narazili na plodnice lanýže zimního, vzácné houby a vyhledávané pochoutky. Nikdy dříve ji tam nenašli, i proto je pro ně záhadou, jak se tam vůbec dostala.

V botanické zahradě čekalo na pracovníky překvapení, při rytí narazili na lanýže. | foto: Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity

Lanýž zimní, který vyžaduje vápenitou půdu, se vyskytuje především v dubových lesích, ale je možné jej najít i pod jinými listnáči. Tyto podmínky díky bukům má tak i v Brně v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

„Možná se tam výtrusy lanýže dostaly s osivem získaným z nějaké středomořské nebo francouzské zahrady,“ nabízí možnou variantu Hana Odroušková z přírodovědecké fakulty.

Plodnice vykopané v záhonu převzal z fakultního ústavu botaniky a zoologie Daniel Dvořák, který je s pomocí mikroskopu určil. Vzorky vzácné houby obohatí sbírku ústavu. Do kuchyně tak nepoputují.

Lanýže jsou pro svou nezaměnitelnou chuť i aroma velmi ceněny, vyhledávány a jsou i jednou z nejdražších surovin k přípravě pokrmů. V Česku je ve volné přírodě jejich sběr zakázaný. Ty v obchodech pocházejí většinou z Itálie a Francie.

Autor: