iDNES.cz

Krvácení do mozku a zlomená žebra. Otec dostal za týrání kojence sedm let

  16:30
Na sedm roků do vězení poslal Krajský soud v Brně šestadvacetiletého muže za to, že nesmírně bolestivým způsobem týral svoji několikaměsíční dceru. Krvácení do mozku a zlomeniny žeber a nohou jí podle obžaloby způsobil v době, kdy byla jeho partnerka a matka dítěte hospitalizována a on se o kojence staral sám. Rozsudek není pravomocný.

Muž obžalovaný z týrání dítěte stanul před Krajským soudem v Brně. (19. března 2024) | foto: Radim Strachoň, MAFRA

Trojnásobný otec se neúspěšně hájil tím, že zranění mohl kojenci způsobit buď ošetřující lékař, nebo syn jeho družky, v čemž ho podpořila i partnerka a matka dítěte. Soud jim neuvěřil a za týrání svěřené osoby a těžké ublížení na zdraví, jehož se podle spisu dopustil předloni, ho v minulých dnech poslal na sedm let do vězení s ostrahou.

Muž údajně svoji dceru týral v době, kdy jeho družka skončila krátce po porodu v nemocnici s mrtvicí. „Obžalovaný během její nepřítomnosti s nezletilou hrubě zacházel a způsobil jí vážná zranění, kvůli kterým se nezletilá musela podrobit operaci,“ konstatovala Klára Belkovová, mluvčí Krajského soudu v Brně.

Dcerce lámal nohy, viní otce z týrání. To doktor v nemocnici, tvrdil u soudu

Místo péče o dítě muž své dceři podle obžaloby stlačoval hrudník, prudce s ní házel na postel, bil ji rukou do obličeje a dalších částí těla nebo jí kroutil končetiny.

„Holčička skončila v nemocnici s otokem mozku a odumřením mozkové tkáně, dále trpí křečemi a epileptickými záchvaty. Bez neurochirurgické operace by došlo k jejímu úmrtí, čehož si musel být obžalovaný vědom s ohledem na intenzitu a způsob vedení útoku na bezbranném kojenci neschopném se bránit,“ řekla během projednávání případu státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová.

Za způsobená utrpení musí otec dítěti zaplatit 500 610 korun jako bolestné a 75 tisíc korun jako nemajetkovou újmu. Zdravotní pojišťovně své dcery pak zaplatí 259 094 korun.

19. března 2024

Před soudem muž vinu odmítl. „Svoji dceru mám rád, udělal bych pro ni cokoli,“ prohlásil. Podle jeho verze mohl děvčátku těžká zranění způsobit lékař v dětské nemocnici. „Narodila se se zakřivenou nožičkou, tak jsem s ní chodil na sádrování. Doktor nožičkou otočil a začal ji lámat,“ tvrdil.

V šestadvaceti letech je otcem tří dětí. Dvě starší prý už několik let neviděl a k nejmladšímu z nich, které údajně týral, má zakázaný přístup. O asistovaný styk s dcerou za celou dobu vyšetřování případu nepožádal.

Vypověděl také, že ublížit jeho dceři mohl i syn jeho družky, a to podle něho v době, kdy se věnoval mytí schodů na chodbě. „Pak jsem slyšel pláč. Načapal jsem ho, jak na ni křičel a nadával. Nevím, co s ní dělal, ale začala pak mít divné stavy. Třepala se jí nožička a ručička,“ uvedl šestadvacetiletý muž.

S dcerou se prý tehdy rozhodl jet do nemocnice. „Tam mi řekli, že to jsou prdíky, tak jsem dostal kapky,“ dodal. Protože se zdravotní stav dítěte nezlepšil, vyhledal během pár hodin lékařské ošetření znovu. Tentokrát již prohlídka v nemocnici odhalila krvácení do mozku.

I družka ukázala na svého syna

Muže se zastala i družka. Podpořila jeho verzi, že zranění malému kojenci mohl způsobit její tehdy ještě neplnoletý syn, měl totiž milostný poměr se sestrou obžalovaného. To se však oběma rodičům nelíbilo, vztah mezi členy v širší rodině nepodporovali.

„Od té doby začaly problémy. Mám za to, že chtěl malou zabít, aby spolu mohli být, a nic je tak nespojovalo,“ dovozovala si ve své výpovědi družka souzeného muže. Její syn ovšem vztah se sestrou obžalovaného i násilné jednání vůči holčičce vyloučil.

Soudní znalec uvedl, že podle jeho šetření některé zlomeniny u dítěte odpovídaly opakovanému třesení, jiné úderu nebo došlapu na končetinu. „Při normální péči by k takovým zlomeninám dojít nemohlo. Vyloučeno bylo i nedostatečné ukládání vápníku v kostech,“ řekl znalec.

Autor:
zpět na článek