Jako svědek měl dnes u Krajského soudu v Brně vypovídat bezdomovec Martin M., kterého podle spisu loni v červenci napadl jeden z jeho kumpánů Ludvík Hauser skleněnou lahví od piva. Kromě toho žalobce osmapadesátiletého Hausera také viní, že v srpnu zaútočil ještě na jiného bezdomovce.
Svědecké místo, kde měl stanout předvolaný Martin M., ale bylo v době zahájení líčení prázdné. Brzy se ukázalo proč. „Právě jsem dostal zprávu od vyšetřovatelky. Svědka našli opilého na Mendlově náměstí. Asi se tomu nedá říct eskorta, ale tramvají ho za chvíli doveze,“ přerušil státní zástupce Milan Richter řeč soudce Aleše Novotného několik minut po zahájení líčení.
Lahví jsem neútočil, pivo piju jen v plechu, hájí se muž souzený za napadení soků![]() |
Martin M. se opil na stejném místě, kde ho obžalovaný Hauser podle spisu loni napadl, způsobil mu pohmožděniny a tržnou ránu na čele lahví od piva. „Dal jsem si dvě piva a tři štamprle,“ vysvětloval Martin M. soudu, kde byl a kolik alkoholu vypil.
V opilosti ovšem vypovídal tak svérázně, že ho Novotný varoval před udělením trestu za pohrdání soudem. Martin M. se hlasitě dožadoval odpovědi na otázku, proč u soudu musí být, když na Hausera za jeho útok nepodal trestní oznámení, a nechtěl si nechat vysvětlit, že byl předvolán jako svědek. Pokřikování ostatně doprovázelo už jeho příchod do jednací síně.
Podle obžaloby Hauser Martina M. udeřil lahví zřejmě ze žárlivosti, když se ho snažil odehnat od své družky.
Státní zástupce mu za pokus o těžké ublížení na zdraví a výtržnictví navrhl trest ve výši pěti až dvanácti let odnětí svobody ve věznici s ostrahou.
Obhájkyně Lada Vidrmert Štarhová naopak pro svého klienta požaduje zproštění viny, výpovědi svědků podle ní nejsou důvěryhodné. Verdikt nepadl, líčení soudce odročil na příští čtvrtek.
Martin M. svým opileckým výstupem argumenty obhajoby jen podpořil. Zároveň dal jasně najevo, že obžalovanému dávno odpustil. „Když mě Hauser před rokem napadl, nic jsem na policii nepodal,“ ohrazoval se. Naopak celou situaci bral s nadhledem. „Ježíš, byl trošku napitej, tak mi dal flaškou. On není špatnej kluk,“ popsal Martin M. incident z července minulého roku.
Ujistil soudce, že s obžalovaným jsou už několik let dobří kamarádi, ale jinak byla jeho výpověď strohá. Moc si toho totiž nepamatoval, protože i v den napadení pil alkohol.
Prohlásil ale, že tím, že ho napadl Hauser, si je jistý. Obžalovaný bezdomovec se ho sice doptával, jestli nosí brýle od lékaře, protože podle jeho názoru ho s brýlemi, které dostal od přátel, při útoku nemohl poznat, to ale Martin M. rezolutně vyloučil.
23. května 2025 |
„Vidím blbě, ale vidím,“ reagoval na dotazy ohledně svého zraku. „No, jsme na tom možná stejně,“ ukončil soudce s povzdechem sérii dotazů na svědkův zrak.
Stejně osobitě, jako se Martin M. k soudu dostavil, ho také opustil. Před budovou si nechal od jednoho z kameramanů, který soud natáčel, připálit zbytek cigarety z odpadkového koše. Poté se vrávoravým krokem vydal zpět do ulic.
Krátce poté obešla zapisovatelka všechny přítomné s dezinfekcí, protože dostala informaci, že byl bezdomovec nedávno v nemocnici kvůli svrabu. Po několika telefonátech však státní zástupce shromážděné uklidnil, že pokud by svědek nebyl přeléčen, z nemocnice by ho nepustili.
Hauser opakovaně odmítl, že by Martina M. napadl. „Byl jsem u své matky v Bystrci. Nechávám si tam posílat výplatu,“ tvrdil, proč u potyčky nemohl být přítomen. U druhého z incidentů naopak vinu přiznává.
Muže pobodal záměrně, řekl odvolací soud. Trest ale bezdomovci snížil![]() |
Soudce Novotný dnes nechal přehrát záznam telefonátu na policii, který půl hodiny po potyčce s Martinem M. Hauser provedl. „Hele, já jsem prej měl dneska někoho napadnout na Mendláku,“ zaznělo z reproduktorů v soudní síni.
Policista na druhé straně linky Hauserovi řekl, že mu to potvrdit nemůže. Zeptal se pouze, jestli byla na místě policie. „No já jsem pak odjel dom, takže nevím,“ odpověděl na záznamu Hauser, který několikrát během líčení popřel, že by se ten den na Mendlově náměstí pohyboval. V závěru zvukového záznamu policista Hauserovi doporučil, aby se dostavil na služebnu.
Státní zástupce sebeobranu vylučuje
Státní zástupce Richter v závěrečné řeči prohlásil, že Hauser byl už desetkrát soudně trestán a nevidí tedy pro něho žádné polehčující okolnosti.
Obhájkyně Vidrmert Štarhová mu oponovala: „Jedná se o komunitu, která funguje na požívání alkoholických nápojů. Ty značně snižují jejich rozpoznávací schopnosti.“
Závěrem dodala, že z červencové potyčky chybí přímá stopa, která by na Hausera ukazovala. K incidentu, který se odehrál 6. srpna, vysvětlila, že ze strany obžalovaného šlo pouze o nutnou obranu, protože Hauser dostal ránu jako první.
Státní zástupce však řekl, že o obranu jít nemohlo. Než se totiž Hauser rozhodl pomstít, šel si ke koši pro skleněné lahve od piva, což mu trvalo asi sedm minut. Obžalovaný to vysvětluje tím, že mu v podnapilém stavu dlouho trvalo, než se zorientoval. Dál tvrdí, že jednal v sebeobraně.



