Soud zrušil tresty v korupční kauze Stoka, o odvolání rozhodl po roce a půl

  9:48,  aktualizováno  11:29
Tresty v brněnské korupční kauze Stoka neplatí. Vrchní soud v Olomouci původní verdikt po roce a půl přezkumu zrušil a vrátil případ Krajskému soudu v Brně. Bývalý místostarosta Brna-střed Jiří Švachula (dříve ANO) jako hlavní aktér kauzy spojené s manipulací veřejných zakázek původně dostal devět a půl roku vězení. Podle Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci žalobce navrhoval rozsudek zrušit, protože má zásadní nedostatky.

U Krajského soudu v Brně v pondělí 11. dubna 2022 pokračovalo líčení v kauze Stoka. Na snímku hlavní obviněný Jiří Švachula (vlevo). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

O středečním rozhodnutí soudu informovaly jako první Seznam Zprávy. Podle databáze na stránkách infosoudu bylo rozhodnutí krajského soudu zrušeno a věc vrácena soudu prvního stupně k novému projednání.

„Vzhledem ke skutečnosti, že bylo rozhodnuto v neveřejném zasedání, není možné sdělit způsob rozhodnutí a ani důvody tohoto rozhodnutí, a to do doby vyhotovení rozhodnutí a jeho doručení všem účastníkům řízení,“ řekl mluvčí soudu Stanislav Cik.

Zrušení rozsudku navrhoval ve svém odvolání státní zástupce, řekl dnes náměstek Radek Bartoš z VSZ v Olomouci, které věc dozorovalo. Vzhledem k tomu, že písemné rozhodnutí soudu žalobci dosud neobdrželi, nechtějí jej komentovat do doby, než se s ním seznámí.

„Každopádně však lze uvést, že v odvolání jsme navrhovali, aby vrchní soud napadený rozsudek krajského soudu zrušil v celém rozsahu. Podle našeho názoru rozsudek vykazuje zásadní nedostatky, pro které nemůže obstát,“ doplnil Bartoš. Vyhotovení rozhodnutí může podle něj trvat delší dobu – několik týdnů, výjimečně i měsíců.

Spolu se Švachulou brněnský krajský soud předloni v květnu potrestal dalších osm lidí a dvě firmy. Jde o případ systematické korupce a ovlivňování veřejných zakázek v Brně. Od března 2019 jej doprovázely rozsáhlé policejní manévry, zásahy na řadě míst po Brně i následné proměny uspořádání na radnici největší městské části Brno-střed.

Za zvlášť závažný zločin zjednání výhody při veřejné zakázce a účast na organizované zločinecké skupině krajský soud vyměřil Švachulovi trest devět a půl roku vězení a propadnutí majetku za miliony korun. Měl být řídicím článkem organizované skupiny. Žalobce mu navrhoval čtrnáct let vězení.

Podnikatelé Saman El-Talabani a Pavel Ovčarčin od soudu odešli se souhrnným šestiletým trestem a pokutami. Kromě nich uznal soud vinnými také Lubomíra Smolku a jeho firmu Kros-stav, Luboše Krejčího a jeho firmu UNO, dále někdejšího vedoucí Správy nemovitostí na Brně-střed Petra Kosmáka, šéfa investičního odboru na Brně-střed Petra Liškutina, který byl zároveň místostarostou za hnutí ANO v Brně-Ivanovicích, a rovněž bývalého politika ODS Jiřího Hose.

Státní zástupce se odvolal v kauze Stoka, požaduje vyšší tresty

Proti původnímu rozsudku se odvolal státní zástupce, jeden poškozený a několik odsouzených včetně Švachuly nebo El-Talabaniho. Žalobce požadoval vyšší tresty, zároveň u některých obžalovaných žádal odsouzení za část činů, ve kterých je soud osvobodil.

Korupční kauza se týká zmanipulovaných zakázek. Firmy podle spisu poskytovaly zpravidla deset procent jejich ceny jako úplatek, a to za informace o zakázce, její předběžné hodnotě, projektové dokumentaci a podobně.

Inkriminované zakázky byly zpravidla malého rozsahu, šlo třeba o výměny oken na městských bytových domech, zateplení fasád, opravu kotelny, ale také o opravu funkcionalistické zastávky na Obilním trhu v Brně. Jejich počtem si však i tak obžalovaní přišli na velké peníze. Hodnota zmanipulovaných zakázek totiž převyšovala 260 milionů korun.

V případu čelilo obžalobě jedenáct lidí a dvě firmy. Krajský soud zprostil viny podnikatele Ivana Trunečku a Petra Kaláška. Oba ji od začátku popírali.

31. května 2022

Autoři: ,