iDNES.cz

V Lednici vystavují repliky korunovačních klenotů, vypadají jako pravé

  15:28
Každý správný Čech by je měl alespoň jednou za život spatřit. Korunovační klenoty jsou ale vystavovány jen jednou za pět let a návštěvníci musí čekat hodiny ve frontě, aby je mohli jen na krátký okamžik spatřit. V zámeckých jízdárnách v Lednici teď mají šanci prohlédnout si každý detail šperků po tak dlouhou dobu, jakou budou chtít.

A to díky mistrovským replikám z dílny jednoho z nejlepších českých zlatníků a výtvarníků Jiřího Urbana. Jejich výstava tady potrvá až do konce září.

„Jiří Urban je legendou mezi šperkaři. Tvořil šperky například pro anglickou královnu Alžbětu II., pro papeže Jana Pavla II. nebo repliku císařské koruny Svaté říše římské. Nedávno také repliky cášské a lombardské koruny,“ popisuje kurátor výstavy Petr Lukas.

Mnohasethodinovou práci na klenotech v Lednici přiblíží i doprovodné video. Kromě Jiřího Urbana se na výrobě replik podíleli i manželé Blanka a Matúš Cepkovi, působící na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kteří se postarali o výrobu královského žezla. Manželé Cepkovi získali pověst naprostých špiček oboru.

Samotné klenoty doplní zajímavosti a perličky z jejich mnohasetleté historie opředené různými legendami. Vypráví se třeba, že svatováclavská koruna má smrtící moc. Kdo si ji nasadí neoprávněně, brzy zemře.

To se prý stalo osudným i říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi. Na podzim roku 1941 si šel korunovační klenoty prohlédnout a s sebou vzal i svého syna Klause. Podle některých si oba korunu neoprávněně nasadili. A oba zakrátko zemřeli...

Výstava se ovšem zaměří i na panovníka, kterému koruna na hlavu patřila právem – na jednu z nejdůležitějších postav české i evropské historie, krále a císaře Karla IV. „Stranou nezůstane ani panovníkova zakladatelská činnost. Připomeneme si výročí 670 let od založení prvního vysokého učení – dnešní Univerzity Karlovy, hradu Karlštejna i Nového Města Pražského,“ láká na výstavu Lukas.

Ta kromě samotných mistrovských replik klenotů představí i mnoho dalších tematických exponátů připomínajících období středověku, například kopie zbraní, volné repliky oděvů a obuvi, mince, miniatury nebo 3D modely.

zpět na článek