iDNES.cz

Přestaňte děsit lidi, jinak návaly u testů neskončí, apeluje epidemioložka

  10:12
Hygienici na jižní Moravě nestíhají trasovat kontakty nakažených koronavirem, chtějí změnit systém. Testovat se chce zároveň stále více lidí i bez nařízení. Podle epidemioložky Renaty Ciupek proto, že je denně děsí zprávy v médiích o nových nakažených.

Renata Ciupek v hygienické službě pracuje přes 25 let. Od roku 2005 šéfuje protiepidemickému odboru krajské hygienické stanice se sídlem v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Jsme na pokraji sil. S trasováním možných nakažených koronavirem teď máme několikadenní skluz. Situace v takovém režimu není udržitelná a nemá smysl,“ ostře v pondělí zhodnotila současný stav ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Tvrdí, že je zapotřebí „přestat lidi denně děsit“. Jen tak skončí návaly lidí bez příznaků nemoci v odběrových centrech. Především nemocnice, které testování provádějí, jsou zahlcené.

Zastání ve svém nápadu se od kraje zatím nedočká, nicméně kritický stav politici i experti řeší. Podle Vladimíra Šrámka, jihomoravského koordinátora pro péči o nakažené koronavirem, by totiž měl každý dostat možnost se nechat otestovat.

„Myslím, že současná situace odpovídá tomu, co se děje. Počet pozitivních případů narůstá. Už jsme na kraji probírali nový plán. Nemocnice by měly na starost lidi, kteří mají doporučení od praktického lékaře nebo hygieny. Soukromá zařízení jako laboratoře pak zacílí na samoplátce, kteří se chtějí nechat otestovat dobrovolně,“ přiblížil Šrámek, jenž je přednosta Anesteziologickoresuscitační kliniky ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně (FNUSA), kde se starají o nakažené pacienty v nejvážnějším stavu.

Další novinky kraj chystá. „Především řešíme možnosti, jak co nejvíce zvýšit testovací kapacity,“ prohlásil jihomoravský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO).

Po kolapsu dopravu u odběrového místa filtrují strážníci, i tak bylo plno

Krajská vláda nově schválila, že Fakultní nemocnici Brno přispěje necelých 600 tisíc korun na provoz mobilního minibusu, který vyrazí po kraji a bude testovat lidi na koronavirus.

„Fakultní nemocnice bude tento odběrový elektrominibus provozovat minimálně pět dnů týdně v předpokládaném rozsahu osm hodin denně. Konkrétní odběrná místa nemocnice určí na základě dohody s krajem,“ podotkl hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Aktuálně přes 800 nakažených

Podle Ciupek však opatření nestačí. Narůstá totiž zejména počet bezpříznakových pacientů, kteří se nechali otestovat pro jistotu.

„S každým dalším takovým případem rostou počty jejich kontaktů k dalšímu vyšetření. Epidemiologická šetření dělá stále stejný tým epidemiologů. Veřejnost je neustále udržovaná ve strachu z koronaviru a epidemie apokalyptických rozměrů,“ poznamenala Ciupek.

Hygienici se tak alespoň snaží zajišťovat pozitivní případy podle potenciálního rizika. „Tedy s ohledem na vyšší věk nebo podle nutnosti rychlých opatření, když se covid-19 objeví u zdravotníků nebo ve škole,“ poznamenala epidemioložka s tím, že o stavu opakovaně píše na ministerstvo zdravotnictví.

„Personál je vyčerpaný a brzy nebude, kdo by řešil závažné případy. A to nehovořím o jiných nákazách. Pracujeme denně dvanáct i více hodin včetně víkendů,“ zdůraznila. „Je potřeba vysvětlit, kolik z pozitivních bylo opravdu nemocných a kolik z nich potřebovalo nemocniční léčbu,“ dodala Ciupek.

Na jižní Moravě je momentálně kolem 40 hospitalizovaných pacientů, z toho čtyři jsou ve vážném stavu. Od začátku pandemie je v kraji téměř 2 900 potvrzených případů nákazy, aktuálně přes 800.

Vytíženým hygienikům se rozhodla pomoct i vláda. Kromě posil připravuje projekt takzvaného sebereportování, kdy pacienti sami nahlásí rizikové kontakty. A mění se také pravidla pro karanténu, do níž nově nemusejí lidé, kteří se potkají s nakaženým s rouškou nebo respirátorem a sami také budou mít ochranu dýchacích cest. Karanténa není nutná ani pro ty, kteří už nemoc prodělali v posledních 90 dnech.

Na test plno až do konce září

Stejně jako hygienici „jedou na doraz“ i nemocnice, tedy co se testování týče. Ve FNUSA mají termíny vyčerpané do konce září. Zájemců o objednávku přes webové stránky navíc každý den přibývá, a proto zde plánují během příštího týdne navýšit současnou kapacitu 110 testů denně až na dvě stovky.

Zdejší vedení navíc žádá lidi, aby omezili svůj pohyb i pobyt v areálu nemocnice na minimum. „Ochrání tím pacienty, zdravotnický personál i sami sebe. Lidé by měli v této době zodpovědně zvážit, zda je jejich přítomnost v areálu nemocnice nezbytná. Ne ve smyslu odkládání návštěvy lékaře, ale zda je například nutné s sebou brát na vyšetření doprovod,“ podotkl lékařský náměstek Jindřich Olšovský.

Zároveň apeluje na pacienty, aby v případě jakýchkoli příznaků, které by mohly souviset s covid-19, přímo do nemocnice nechodili.

Testování na koronavirus provádí ve čtyřech „autostanech“ i Fakultní nemocnice Brno v bohunickém areálu, denně od 8 do 17 hodin. I tady se musí všichni před příchodem objednat přes webový formulář.

„Zatímco v červenci a srpnu se lidé na test dostali třeba ještě v ten samý či následující den, aktuálně je čekací doba pět dnů,“ shrnul mluvčí nemocnice Pavel Žára.

14. září 2020

Autoři:
zpět na článek