Sklady mají od minulého týdne zcela prázdné, poptávka po ochranných rouškách se přitom brněnské firmě Respilon šplhá do milionů kusů. Výrobu speciálních ústenek, které dokážou zabít koronavirus, se po problémech s epidemií v Číně, kde dosud měla společnost své závody, podařilo rozjet v Izraeli a také v Turecku. A nově ji ve velkém chystá zavést i v Brně.
Respilon se tak rázem stane vůbec největším výrobcem roušek v Česku, protože jich plánuje chrlit statisíce každý den.
„Výrobní linka dorazí do Brna v půlce dubna, plně funkční pak bude na konci května,“ přislíbila spolumajitelka Respilonu Jana Zimová.
Původní záměr ohledně výrobní kapacity se pohyboval „pouze“ okolo 70 tisíc ochranných masek denně, masivní poptávka strategii změnila. „Vše se stále vyvíjí, nově jsme se domluvili, že linku od začátku nastavíme na vyšší množství,“ řekla Zimová s tím, že i tak bude prostor pro další navýšení výroby.
Už nyní ale firma počítá, že v Brně zaměstná několik desítek lidí. Pracovníky už v tuto chvíli shání, než se ale následně nové masky dostanou na trh, nějaký čas to ještě potrvá.
Přitom nemocnice, kraje i další zařízení v celém Česku si chtějí co nejdříve vytvořit velké zásoby. Brněnská společnost je však schopná dodat roušky teprve za dva až tři týdny, a to ještě díky výrobě v cizině, kterou dokázala domluvit po zákazu vývozu z Číny.
Maska vir nejen zachytí, ale i zničí
Na konci ledna vedení firmy slibovalo, že v izraelském závodě zvládne vyrobit okolo 350 tisíc roušek měsíčně. Po komplikacích s tamním dodavatelem dokázali najít dalšího partnera v Turecku a původní slib tak dodrží. „Výroba jede, takže masky budeme mít v Česku na konci března,“ podotkla Zimová.
Úterního rozhodnutí ministerstva zdravotnictví o zákazu exportu respirátorů nejvyšší třídy mimo Českou republiku a omezení jejich prodeje se Respilonu podle Zimové nedotkne. Hlavně proto, že se teď soustředí na český trh.
Výrobci roušek a dalších respiračních pomůcek
|
„Naším primárním zájmem je vykrýt v první linii lékaře, protože pokud budou nemocní oni, těžko se někdo postará o další pacienty,“ vysvětlila spolumajitelka firmy. Teprve poté, co pokryjí českou poptávku, se hodlají zaměřit na vývoz za hranice.
Roušky z nanovlákna, které mají být k mání za cenu okolo padesáti korun, jsou nově obohacené o oxid mědi. Díky němu maska vir nejen zachytí, ale přímo zničí.
„Nová ústenka tak nebude jako ty běžné kontaminovaná, půjde ji využít opakovaně,“ prohlásila Zimová.
Klasická rouška je pouze jednorázová, člověk by ji tak měl správně vyhodit ihned po prvním sundání. Ta s oxidem mědi má v odpovídající kvalitě odolat 24 hodin. Pokud ji někdo bude nosit jen pár hodin denně, vydrží mu klidně i týden.
Výnosný byznys zvažují i další firmy
K Respilonu se přidávají i další výrobci ochranných pomůcek z jižní Moravy. Podle obchodní ředitelky bučovické firmy Dina-Hitex Libuše Machálkové je po maskách obří poptávka. „Naše společnost byla první, která už před třiceti lety začala v Česku vyrábět ústenky. Ustoupili jsme od nich, protože je začala ve velkém dovážet Čína,“ řekla.
Firma se tak zaměřila na jiné produkty a ústenky poslední roky jen dováží. Teď se k jejich výrobě vrací. „Snažíme se být nápomocni, takže obnovujeme staré linky a kupujeme nové,“ přiblížila Machálková s tím, že produkci zahájí během pár týdnů.
Kdy přesně se tak stane a kolik roušek zvládne firma dodávat na trh, však zatím nedokázala odhadnout. „Zrovna jsme nad tím seděli a počítali. Stále se rozhodujeme, kolik linek rozjedeme. Situace se mění velmi rychle,“ popsala včera obchodní ředitelka.
Několikanásobně zvýšenou poptávku po ochranných rouškách nedokáže pokrýt ani společnost Hartmann-Rico, která sídlí ve Veverské Bítýšce u Brna. Ta ústenky ostatně zatím přímo nevyrábí, ale jen je přeprodává. I tady proto přemýšlí, že se do produkce pustí stejně jako je tomu už dnes u chirurgických roušek, které se využívají na operačních sálech.
„Možnost výroby ochranných masek v České republice zvažujeme. Případná změna výrobního portfolia však podléhá strategickému rozhodnutí managementu v Německu, neboť jsme součástí nadnárodní skupiny,“ prohlásil výkonný ředitel firmy Tomáš Groh.
Respilon vyvíjí protivirové roušky s příměsí oxidu mědi: