Koronavirus zrušil letošní Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně

  12:42,  aktualizováno  12:43
Mezinárodní strojírenský veletrh, který je každý rok největší akcí na brněnském výstavišti, letos nebude. Rozhodlo o tom představenstvo Veletrhů Brno. Veletrh se koná od roku 1959 a dosud nikdy ročník nevynechal.

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Představenstvo oznámilo, že po zvážení všech faktorů a rizik spojených s pandemií koronaviru se dlouholetá tradice strojírenského veletrhu v Brně přeruší. 

„Museli jsme ukončit přetrvávající nejistotu kolem jeho konání. Mezinárodní strojírenský veletrh je další obětí viru mezi významnými evropskými veletrhy. Bylo to nejtěžší rozhodnutí, které jsem kdy musel udělat,“ uvedl Jiří Kuliš, generální ředitel Veletrhů Brno. 

Představenstvo veletrhů si nedokáže představit, jak by se za současných podmínek veletrh uskutečnil. 

„Oznámená pravidla pro konání veletrhů ze strany ministerstva zdravotnictví nelze na mezinárodní strojírenský veletrh aplikovat. Tato pravidla popírají logistiku veletrhu o takovém rozsahu. Strojírenský veletrh by již nebyl veletrh,“ uvedl vedoucí manažer veletrhu Michalis Busios. 

Podle členů představenstva je to krok i proti účastníkům a návštěvníkům veletrhů, kteří podle nich už žádná bezpečnostní opatření nechtějí. 

Veletrhy tratí půl miliardy

„Vystavovatelé i návštěvníci si chtějí podávat ruce, komunikovat. Nemohou být omezeni na jeden sektor při omezeném počtu tisíc osob, aniž by se mohli pohybovat volně po výstavišti,“ předestřel námitky Busios. 

Podle Kuliše bude zrušení letošního ročníku silnou ekonomickou ranou i pro pořádající společnost. Veletrh pro ni představuje 35 procent příjmů. Nejen kvůli zrušenému „strojíráku“ čekají Veletrhy Brno na konci letošního roku ztrátu téměř půl miliardy korun. O tuto sumu chtějí žalovat stát za znemožnění podnikání. 

„Ještě v březnu signalizovaly přihlášky účastí na veletrh rekordní ročník. Dnes je všechno jinak. Ekonomika je zavirovaná, chybí investiční nálada na trhu. Veletrh by byl pro podporu ekonomiky potřebný, ale musíme eliminovat potenciální riziko naše i vystavovatelů, včetně našeho reputačního rizika,“ prohlásil Kuliš. 

A tak se 62. ročník uskuteční až příští rok, organizátoři navrhli datum 13. až 17. září 2021. 

Další veletrhy naplánované na druhou polovinu letošního roku představenstvo neruší a počítá s jejich konáním. Ani Styl a Kabo, ani další hostující kongresy nemají podle pořadatelů takovou návštěvnost nebo mezinárodní zastoupení, aby došlo k jejich zrušení. 

Autor: