Brněnská firma pustí v dubnu na český trh masky hubící koronavirus

  10:42
Firma Respilon v Brně vyvinula vlastní masky na záchyt a záhubu koronaviru. Vydrží sloužit až 24 hodin. Koupit půjdou v ČR od dubna za cenu od 200 do 315 korun. Po zrušení zákazu vývozu roušek z Číny jednají i o dovozu 750 tisíc nanovlákenných ústenek, které jim tam od ledna leží ve skladech.

Sami výrobci označují novou ústenku za kladivo na koronavirus. Nový typ totiž tvoří kromě nanovlákna jako u ostatních produktů Respilonu také oxid mědi, takže dokáže koronavirus nejen zachytit, ale také ho zahubit.

Ústenka splňuje požadavky na pracovní ochrannou pomůcku třídy FFP2. 

„Díky kombinaci nanovlákna s oxidem mědi účinně chrání před koronavirem, ale zůstává vedle státních institucí a zdravotníků dostupný i pro veřejnost,“ sdělil ředitel firmy Respilon Roman Zima.

Nové masky s oxidem mědi nejsou jednorázové, budou se smět nosit opakovaně, třeba týden, když ji bude mít člověk na sobě jen pár hodin denně. Celkově by počet hodin nošení neměl přesáhnout čtyřiadvacet.

Pro státní instituce i veřejnost budou novinkové ústenky podle Zimy dostupné od poloviny dubna s tím, že od 20. března si je lidé mohou předobjednat. 

Původně chtěli nově vyvinuté „zabijácké“ roušky prodávat už koncem března. O uplynulém víkendu ale narazili na problémy při jejich dovozu z Turecka do České republiky, kde jim měla být udělena evropská certifikace, aby mohly jít na trh. 

„Pan Zima byl na letišti ve Vídni zadržen, 800 kusů ústenek mu bylo na místě zabaveno a znehodnoceno, protože nenesly označení evropské certifikace. Dalších sto kusů mu bylo ponecháno,“ přiblížila spolumajitelka firmy Jana Zimová. 

Na druhou stranu však rozumí postupu celníků, kteří se chovali podle svých pravidel. Pro udělení certifikace toto množství ovšem nestačí, příští týden proto vyšlou do Turecka po domluvě s vládou pro další masky speciálního kurýra.

Cena nových masek se pohybuje mezi 200 a 315 korunami, přestože chtěli původně prodávat kus za 50 korun.Vysvětlují to tím, že k tomu byli donuceni, protože ceny zvedli i jejich dodavatelé.

Respilon roušky zdokonaloval ve výrobnách v Izraeli a Turecku. Přímo v Brně pak začne vyrábět ochranné pomůcky v polovině května. 

„Zahájit výrobu doma v Česku je naše povinnost, aby už nikdy nenastala situace, kdy lidé marně poptávají ochranné prostředky,“ doplnil Zima. 

V Respilonu také intenzivně domlouvají dovoz 750 tisíc vlastních roušek z Číny, které tam mají stále ve skladech. Podle jednatelů firmy je jejich dovoz otázkou dnů. 

Autoři: ,