Lékař objevil nové použití konopí. Pacienti už nemusí vařit čokoládu

  9:16
Nemocní lidé s dlouhodobými bolestmi už sice mohou užívat konopí, jeho chuť je ale nepříjemná. Lékař z Fakultní nemocnice u svaté Anny přišel na nové řešení - dal látku do tobolek a také tím prodloužil její účinky. Nemocnice k tomu začala používat levnější české konopí.

Konopí začal lékař Radovan Hřib z Brna dávat do kapslí. | foto: archiv Fakultní nemocnice u svaté Anny

Kvůli rakovině musel jednašedesátiletý Ladislav z Hodonínska podstoupit ozařování. Od té doby má problémy s trávením, bývá mu špatně. Lékař mu poradil, aby si dělal odvar z konopí a dvakrát denně jej popíjel. Muž se musí přemáhat, protože bylina není zrovna chutná. Na druhou stranu se po ní cítí mnohem lépe.

Nyní má společně s ostatními pacienty naději, že užívání konopí, které mohou dostat na předpis, už nebude tak nepříjemné. Doktor Radovan Hřib z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně totiž vymyslel jednoduchý, přitom revoluční a hlavně šetrný způsob, jak marihuanu nemocným podávat. Jednoduše ji „nacpal“ do běžné průhledné kapsle, jejíž obal se rozpustí až v těle a účinné látky z byliny proniknou do organismu.

Pomáhají, když nezabírá klasická léčba

„Pacienti inhalují konopí přes takzvaný vaporizér (speciální odpařovač - pozn. red.), není ale pro všechny finančně dostupný. Nebo rozpouští čokoládu, do které si konopí přidávají. To je zase pracné. Proto napadlo mě a naše lékárnice připravit konopí ve formě tobolek,“ přiblížil Hřib, jak nápad vznikl.

Konopí na předpis

  • Recepty mohou vydávat lékaři z oborů: klinická onkologie, radiační onkologie, neurologie, paliativní medicína, léčba bolesti, revmatologie, ortopedie, infekční lékařství, vnitřní lékařství (pouze pro hospitalizované pacienty) a psychiatrie
  • Konopí v kapslích: Jedna pilulka s konopím stojí do dvaceti korun. Jejich počet určuje lékař podle diagnózy. Jeden gram českého konopí jinak vyjde do stokoruny, gram z Nizozemska přes 250 korun. Pacienti si za něj zatím musejí zaplatit. Ministerstvo zdravotnictví ale možná bude jednat o jeho proplácení pojišťovnami.
  • Rychlost účinku kapslí: Nastoupí po půl hodině, vrcholí po dvou až třech hodinách, odeznít může až po osmi hodinách. Při inhalaci je nástup téměř okamžitý, ale také odezní už do čtyř hodin.
  • České konopí v lékárnách: Zatím ho může prodávat lékárna při svatoanenské nemocnici v Brně, v Uherském Hradišti a další dvě v Praze. Konopí v kapslích mají zatím jen v Brně.
  • Konopí v čokoládě: Lékaři můžou předepsat konopí v gramech. Pacienti si mohou lístky této bylinky spařit a přidat do rozpuštěné čokolády. Mnoho lidí právě tak marihuanu pojídá.
  • Inhalace přes vaporizér: Pacienti mohou užívat konopí prostřednictvím vaporizéru, ve kterém se bylinky ohřívají na přesně určenou teplotu a z něhož uniká kouř, který pacient vdechuje.

Konopné kapsle už vyzkoušeli pacienti, již mají chronické bolesti nebo trable po různých úrazech, na které nezabírá klasická léčba.

„Teď se chceme s konopím zaměřit také na onkologické pacienty, kteří se potýkají rovněž s bolestí nebo trpí například nechutenstvím. Ale také na lidi, které trápí neurologická onemocnění,“ poznamenala mluvčí FNUSA Petra Veselá.

Kromě jednoduchého nápadu, jak zelený lék dostat do těla, se Radovanu Hřibovi podařilo prodloužit jeho účinek - nastoupí po půl hodině, vrcholí po dvou až třech hodinách, odeznít může až po osmi hodinách. Při inhalaci je nástup téměř okamžitý, ale také odezní už do čtyř hodin.

Podáváním tobolek s konopím ale práce Hřibova týmu nekončí: u svaté Anny chtějí zřídit multidisciplinární konopný tým složený z algeziologa, neurologa, onkologa, případně dalších kolegů z oborů, kde léčbu konopím umožňuje vyhláška.

„Jsem přesvědčený, že můžeme pomoci dalším pacientům zmírnit příznaky ať již onkologického, či neurologického onemocnění,“ podotkl Hřib, který se stará o pacienty Centra bolesti svatoanenské nemocnice.

Český výpěstek

Do tobolek dávají u svaté Anny české konopí, které začaly registrované lékárny prodávat na recept na konci března. Dosud je k sehnání jen ve čtyřech lékárnách v Česku, kapsle jsou zatím pouze brněnskou raritou.

„Volají nám z lékáren a po konopných kapslích se ptají,“ poznamenala Veselá. Je proto jen otázkou času, kdy se tobolky objeví i jinde v republice.

Doposud mohly lékárny vydávat pouze marihuanu z Nizozemska, jejíž gram stál přes 250 korun, gram české marihuany vyjde do stokoruny. Vypěstovala ji firma Elkoplast Slušovice.

Konopí si zatím musejí platit pacienti, v budoucnu se to možná změní. Pokud výzkum prokáže, že má bylina opravdu léčebné účinky, začne ministerstvo jednat o její úhradě. Výsledky by mohl mít resort k dispozici zhruba do roka.

O jeho zelené tobolky totiž pacienti stojí. Ve svatoanenské nemocnici je vydali zatím jen na dva recepty, ale další lidé stojí v řadě. „V nejbližších dnech je obdrží dalších asi deset pacientů. Zájem o léčbu konopím je enormní,“ informovala mluvčí Petra Veselá.

Přidají se další nemocnice

„Tráva“ se rozšíří i do jiných zařízení. „Připravujeme kroky, abychom výdej konopí na předpis zahájili,“ sdělil mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

Připraveni k tomuto kroku jsou také v Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) v Brně, kde se léčí nemocní rakovinou, pro které je léčba konopím vhodná.

„Jakmile se objeví pacient, který bude tento typ léčby potřebovat, dostane recept,“ sdělila mluvčí MOÚ Zuzana Joukalová.

Vydávání konopí je pod velkým dohledem. Lékaři mohou předepsat marihuanu poté, co se prostřednictvím speciální aplikace zaregistrují a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) odešle potvrzující e-mail.

Také lékárny, které tento lék prodávají, musejí být součástí registru a musejí se SÚKL uzavřít rámcovou smlouvu na odběr od konkrétního distributora.