iDNES.cz

Výzkumníci z VUT vynalezli kloubní náhradu na míru. Čekají na patent

  12:10
Po více než dvacetiletém výzkumu se povedlo brněnským vědcům vytvořit kloubní náhradu, která by se přizpůsobila pacientovi, a nikoliv naopak.

Miroslav Píška s prototypy nového implantátu. | foto: VUT, Igor Šefr

Za objevem stojí tým pracovníků z Ústavu strojírenské technologie Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. 

„Když jsem se v roce 1997 během svého působení ve Velké Británii poprvé seznámil s operací kolene, byl jsem jako laik šokován tím, k jak velkému zásahu do lidského těla dochází,“ vzpomíná Miroslav Piška, který od té doby na vývoji implantátu se svým týmem pracoval. 

Podle spoluautorky vynálezu Katrin Bučkové byl jedním z největších problémů výběr vhodného materiálu a technologie, který zabral roky práce. 

„Zkoušeli jsme například laserové technologie 3D tisku, které však neskončily úspěšně. Vhodná se ukázala až aplikace 3D tisku z titanové slitiny ve vakuu pomocí elektronového paprsku,“ popisuje Bučková.

Proti současným řešením vzniká design implantátu vyvinutý na VUT na míru, a podřizuje se tak skutečnému kloubu pacienta, kde nahrazuje chrupavku a odumřelou kostní tkáň. Nový implantát je také výrazně lehčí než stávající kloubní náhrady, zároveň ovšem zůstává dostatečně pevný a odolný. 

„Uvedený systém umožňuje minimální zásah do těla pacienta, díky čemuž se zmenší poškození jeho tkání. Výsledkem může být dokonalejší obnovení pohybových možností a zkrácení doby rehabilitace,“ přibližuje radiolog Petr Krupa, který se na vývoji kloubní náhrady podílel.

Vědecký tým už své řešení přihlásil k patentování. O využití technologie má již nyní zájem několik ortopedických a veterinárních klinik.

Autor:
zpět na článek