Na soukromé klinice ošetří malé úrazy rychle a komplexně, špitálům však neulehčí

  6:04
Soukromá brněnská klinika SurGal Clinic láká pacienty do nového centra na ošetření úrazů velkých kloubů bez čekání. Přetíženým pohotovostem v místních nemocnicích to však podle lékařů nepomůže.

Lidé, kteří si při volnočasových aktivitách způsobí zranění, mají v Brně nové místo, kde se jim dostane odborného ošetření. Zdejší soukromá nemocnice SurGal před pár dny otevřela na své ortopedii Centrum semiakutní traumatologie.

„Nejde o akutní traumatologické pracoviště, ale slouží k řešení méně vážných úrazů, které se třeba ani po třech dnech nezlepší. Jelikož jsou běžné ortopedie zahlcené, nabízíme pacientům termín do tří dnů od objednání,“ přibližuje ředitelka nemocnice Jitka Smrčka.

Centrum se zaměří na léčbu úrazů velkých kloubů moderními metodami. „V dnešní uspěchané době vnímáme jako velký přínos zajištění všech vyšetření včetně rentgenu, sono, magnetické rezonance i rehabilitací pod jednou střechou a co nejdříve,“ zmiňuje Smrčka s tím, že v případě operace garantují termín do dvou týdnů.

S umírající babičkou jen čtvrt hodiny. Covid zkrátil poslední rozloučení

Novinka je určena rekreačním sportovcům, jimž se podle primáře ortopedie Milana Novotného dostane péče jako těm vrcholovým. „Když si třeba při volejbale podvrtnete koleno, do týdne vám nabídneme komplexní péči. V pondělí a úterý budou navíc v ambulancích i časy bez objednání,“ avizuje Novotný.

Péče je hrazená ze zdravotního pojištění a v ambulancích ji zajišťuje šest lékařů, kteří se střídají. V případě velkého zájmu jsou podle ředitelky schopni reagovat prodloužením ordinačních hodin nebo přidáním ambulancí. Kapacita je plánovaná na 1 500 operací ročně, ošetření v ambulancích má být mnohonásobně víc. Pro srovnání: Fakultní nemocnice Brno jakožto největší jihomoravský špitál takových operací za rok provede přibližně 15 tisíc.

Pohotovosti řeší i klíště na penisu či puchýře

Se zřízením centra se naskýtá otázka, jestli nové kapacity pro ošetřování úrazů odlehčí v poslední době přehlceným pohotovostem brněnských nemocnic. Jen nízkoprahovým příjmem v Bohunicích prošlo loni přes 17 tisíc pacientů a necelých šest tisíc jich v nemocnici zůstalo.

Podobná je situace i v Úrazové nemocnici. „Kvantita pacientů, jejichž stav není vážný, naše ambulance významně zatěžuje. Ale zmiňované novinky v SurGalu nám v tomto bohužel v ničem neulehčí,“ sděluje primář oddělení stálé chirurgické a úrazové služby Tomáš Pavlacký.

Jeho kolega, přednosta traumatologie Radek Veselý, přidává další pohled. „Zahlceným ambulancím Úrazové nemocnice by SurGal pomohl spíše opětovným zavedením chirurgické pohotovosti a akutní péče, nikoli zaměřením se na vyselektované pacienty v rámci artroskopické problematiky,“ podotýká Veselý.

Urgentní příjem byl v SurGalu zrušen před dvěma lety. „Seznam poskytovatelů urgentní péče s urgentními příjmy vydává a řídí ministerstvo zdravotnictví v souladu s koncepcí krajů. Na tomto seznamu není naše nemocnice uvedena, čili nesplňuje podmínky pro nasmlouvání péče u zdravotních pojišťoven a nemůže tuto péči dále poskytovat,“ reaguje ředitelka s tím, že jejich „spád“ po dohodě převzala Vojenská nemocnice.

SurGal naopak v souladu s koncepcí krajského zdravotnictví navýšil během tří let počet lůžek následné a dlouhodobé péče o 160. „To taktéž významně pomáhá, neboť touto péčí odlehčujeme urgentním nemocnicím s uvolňováním lůžek chronických pacientů,“ říká Smrčka.

V brněnské Dětské nemocnici se čeká až pět hodin, konflikty řeší policie

Podle lékařů by situaci na pohotovostech zlepšilo, kdyby lidé neodkládali řešení zdravotních problémů. „Se zraněním nebo úrazem, který se nezdá být vážný, mají jít za svým praktickým lékařem nebo do úrazové ambulance, ovšem přes den v běžné ordinační době,“ zdůrazňuje mluvčí FN Brno Veronika Plachá s tím, že praxe je spíše taková, že lidé své bolístky neřeší a pak v pátek večer nebo o víkendu vyrazí na pohotovost.

Ta je však určená pro pacienty s dušností, srdečním selháním, bolestí na hrudi, cévní mozkovou příhodou nebo epilepsií. Lidé tam přitom míří i s bolestmi zad nebo rýmou. „Podle našich zjištění přijde na nízkoprahový příjem až 65 procent lidí s obtížemi, se kterými si běžně poradí i jejich praktický lékař,“ upozorňuje Plachá. Ani FN Brno tak nepředpokládá, že by nové centrum v SurGalu odlehčilo jejímu nízkoprahovému příjmu.

Mluvčí zmiňuje i některé banální případy, které lékaři na pohotovosti opakovaně řeší. „Patří mezi ně třeba ošetření s klíštětem na penisu, puchýře na noze nebo bolest hlavy po styku. Problém je, že se tím prodlužují čekací doby na ošetření. Lidé si stěžují, že dlouho čekají, my ale musíme provést vždy velmi důkladné vyšetření, zda se nejedná o závažný stav,“ vysvětluje Plachá.

Svatoanenská fakultní nemocnice nabízí pohotovost ORL a při potížích s očima, i zde pociťují velký nápor pacientů. Řešením by podle nemocnice mohlo být celoplošné zvýšení poplatku za ošetření v době pohotovosti, který dnes činí 90 korun.

„Podle našich zkušeností asi třetina pacientů přichází s ne zcela akutně vzniklými potížemi. Někteří uvedou, že je mají i několik dnů až týdnů. Buď se jim ale nechce čekat na ošetření v běžné pracovní době, nebo uvádějí, že se nemohli uvolnit z práce, a přijdou o víkendu,“ přibližuje stejnou praxi jako v Bohunicích mluvčí Jiří Erlebach.

13. června 2022